Reklama
Reklama

Teatr Nowy: Janusz Wiśniewski odwołany

fot. KWP w Poznaniu
fot. KWP w Poznaniu

Janusz Wiśniewski, dyrektor Teatru Nowego, został odwołany ze swojego stanowiska. Taką decyzję podjął Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Zgodnie z prawem Wiśniewski mógł zostać odwołany ze stanowiska po zasięgnięciu opinii Ministra Kultury, a także związków zawodowych działających w tej instytucji oraz właściwych stowarzyszeń twórczych. Na początku czerwca Zarząd Województwa Wielkopolskiego wystąpił do wymienionych wyżej instytucji o wyrażenie opinii na temat dyrektora. Te pozwoliły na odwołanie go ze stanowiska.

Zarzuty wobec Dyrektora Wiśniewskiego dotyczyły działalności artystycznej placówki, należytego zarządzania finansami publicznymi, jak również kształtowania stosunków międzyludzkich w zespole. Brakowało spójności między planowaniem a wykonaniem repertuarowym. Równocześnie podejmowało się kosztowne projekty zagraniczne - czytamy w oficjalnym piśmie Urzędu Marszałkowskiego.

Z inicjatywą odwołania Dyrektora wystąpił Marszałek Marek Woźniak.

Przypomnijmy, że o domniemanej nieudolności dyrektora Teatru Nowego na początku roku pisały Głos Wielkopolski i Gazeta Wyborcza. W marcu odbyło się nawet specjalne posiedzenie Komisji Kultury Sejmiku Województwa. Spotkanie zorganizowano, by zweryfikować informacje podawane wcześniej przez prasę. W Głosie Wielkopolskim ukazał się m.in. artykuł, w którym pisano o małej liczbie premier odbywających się w Teatrze Nowym, a także o tym, że Janusz Wiśniewski zatrudnił w instytucji swojego syna - Łukasza.

Wtedy uczestnicy posiedzenia wstawili się za Wiśniewskim, a sam dyrektor w rozmowie z nami przyznał, że artykuły na temat teatru umieszczane w prasie zawierają kłamstwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro