Reklama

Tak ma wyglądać nowy apartamentowiec na Towarowej

Ataner ujawnia projekt nowego apartamentowca na ul. Towarowej. Przeszklony budynek dorówna wysokością sąsiedniej Delta Office. Autorami koncepcji architektonicznej są Ewa i Stanisław Sipińscy.

Jedenastokondygnacyjny apartamentowiec będzie pierwszym etapem nowego centrum mieszkalno-biurowego, zaprojektowanego przez pracownię Ewy i Stanisława Sipińskich. Są oni architektami już wielu innych obiektów w południowej części centrum, m.in. Delty Office, wieżowców Andersia Tower i PFC przy pl. Andersa, a także Mostu Dworcowego.

- Prace budowlane nad apartamentowcem rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w te wakacje - zapowiada Przemysław Czamański z firmy Ataner. Poznański deweloper planuje oddać budynek do użytku w połowie 2013 r. Na parterze apartamentowca znajdzie się 10 lokali usługowych. Powyżej przewidziano 136 apartamentów o wielkości od 50 do 180 mkw. Luksusowy blok będzie miał recepcję i portiernię ochrony.

Ataner planuje w 2012 r. przystąpić także do drugiego etapu prac nad kompleksem budynków w miejscu wyburzonych niedawno magazynów przy ul. Składowej i Towarowej. Będą to dwa biurowce klasy A, roboczo nazwane Delta 2 i Delta 3. Mają mieć zróżnicowaną wysokość. Według początkowych planów, jeden z nich miał piąć się w górę na około 90 metrów.

Rejon Parku Marcinkowskiego leży w bliskim sąsiedztwie Wolnych Torów i pl. Andersa. Według Stanisława Sipińskiego, kompleks przy Towarowej miałby szansę dopełnić ciąg wysokich budynków już teraz stojących w rejonie Parku Marcinkowskiego. - Ten park przypomina nam Central Park - mówił poznański architekt w wywiadzie dla epoznan.pl. Wskazał w tym kontekście na stojący po drugiej stronie parku wieżowiec UEP oraz planowaną obok Koronę Tower. - Park Marcinkowskiego to świetna przestrzeń. Wszystko razem może się rzeczywiście dobrze zaznaczyć w mieście - tłumaczył Sipiński.

Przeciw stawianiu wysokich budynków przy ul. Towarowej wypowiadał się natomiast prezes poznańskiego oddziału SARP Eugeniusz Skrzypczak. Wskazywał m.in. na to, że wysoki kompleks Atanera może zatrzeć naturalną granicę, jaka dziś istnieje pomiędzy historycznym centrum Poznania, a Łazarzem i Grunwaldem. Jego zdaniem, nowa zabudowa w tym rejonie powinna się trzymać ograniczeń wyznaczonych dla obszaru śródmieścia przez studium, tzn. wysokości do 6 kondygnacji.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro