Reklama
Reklama

Jak się rozwinie aglomeracja do 2020 r.?

Władze Poznania, powiatu poznańskiego i 20 gmin aglomeracji przedstawiły wspólną strategię rozwoju "Metropolia Poznań 2020". W ciągu 10 lat chcą m.in. skoordynować komunikację i politykę przestrzenną. W tym czasie prezydent Poznania nie zamierza hamować ucieczki mieszkańców do podmiejskich gmin.

Poznań dosłownie rozmywa się po okolicznych gminach. Naukowcy, którzy przez ostatnie lata badali naszą aglomerację, nie zostawiają wątpliwości: za 10 lat stolica Wielkopolski będzie miastem mniej niż półmilionowym, ale otoczonym ponad pięciusettysięcznym obszarem podmiejskim. Po to m.in., aby w tak szybko rozlewającej się metropolii mieszkańcy mieli wtedy jak dojechać do pracy i nie budowali nowych osiedli willowych koło planowanych fabryk czy obszarów podmokłych (jak obecnie), gminy aglomeracji postanowiły skoordynować politykę.

Prezydent Poznania powiedział w środę raz jeszcze, że nie zamierza zatrzymywać poznaniaków wyprowadzających się z miasta. - Jestem bardziej zwolennikiem tego, że lepiej rozwijać współpracę między samorządami, a nie hamować, bo to są pewne naturalne procesy, które w Poznaniu przecież istniały zawsze - mówi Ryszard Grobelny. - Musimy lepiej rozwiązywać wspólne problemy i zacząć wszyscy siebie traktować jako duży Poznań. Trochę tak, może teraz podam porównanie na wyrost, jak Paryż. Mało kto wie, że Le Defense [paryska dzielnica wieżowców] nie jest w Paryżu. Nawet nie graniczy z Paryżem. To druga miejscowość od Paryża, ale wszyscy tam jadąc mówią: "Jedziemy do Paryża". Myślę, że Poznań czeka właśnie taki rozwój - dodaje.

Nie wszystkie polskie miasta, które są centrami wielkich aglomeracji, tracą mieszkańców na rzecz okolicznych gmin. Podczas gdy w samym 2010 r. Poznań stracił 2,6 tys. ludzi, Wrocław i Kraków nieznacznie zyskały mieszkańców. Według prezydenta Grobelnego wynika to z tego, że poznański obszar podmiejski jest bardziej rozwinięty niż podobne suburbia w innych częściach kraju. - Jesteśmy najsilniejszą aglomeracją. Nam ubywa mieszkańców, powiatowi przybywa, ale przybywa mu więcej niż nam ubywa. I do Poznania i do powiatu poznańskiego przybywają nowi ludzie - pociesza Ryszard Grobelny. Przyznaje zarazem, że duże przesunięcia ludności w naszej aglomeracji budzą pewne napięcia i powodują, że ubożeje sam Poznań.

Władze części podpoznańskich gmin, jak np. Lubonia, wskazują natomiast, że też tracą, bo wielu wyprowadzających się pod miasto poznaniaków zwleka z zameldowaniem się i przeniesieniem tam swoich podatków. Mimo to inne podpoznańskie gminy walczą o nowych mieszkańców, również zachęcając do przeprowadzki w reklamach w lokalnych mediach. Wszystkie samorządy mają apetyty na nowe osiedla. Na głównej ilustracji artykułu widać strukturę przestrzenną aglomeracji w 2030 r. w przypadku realizacji zapisów studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego poszczególnych gmin.

Strategia rozwoju aglomeracji "Metropolia Poznań 2020" określa wspólne działania należących do niej samorządów w takich dziedzinach, jak: komunikacja publiczna, gospodarka komunalna, rynek pracy, wspólna promocja inwestycyjna i turystyczna, koordynacja planowania przestrzennego i zarządzania usługami społecznymi. W jej przygotowaniu uczestniczyli badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Koordynatorem prac strategicznych było Centrum Badań Metropolitalnych (CBM) przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod kierownictwem prof. UAM dr hab. Tomasza Kaczmarka.

W II Zjeździe Samorządów Aglomeracji Poznańskiej uczestniczyli przedstawiciele miasta Poznania, powiatu poznańskiego oraz 20 miast i gmin aglomeracji: Buku, Czerwonaka, Dopiewa, Kleszczewa, Komornik, Kostrzyna, Kórnika, Lubonia, Mosiny, Murowanej Gośliny, Pobiedzisk, Puszczykowa, Rokietnicy, Skoków, Stęszewa, Suchego Lasu, Swarzędza, Szamotuł, Śremu i Tarnowa Podgórnego. Na spotkaniu oficjalnie zainaugurowano działalność Stowarzyszenia Metropolia Poznań, które ma realizować postanowienia strategii. Zaprezentowany w środę dokument musi zostać jeszcze przyjęty przez władze okolicznych gmin. Pełny tekst strategii "Metropolia Poznań 2020" znajduje się na stronie www.aglomeracja.poznan.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro