PIT-y: już połowa poznaniaków rozliczyła się z fiskusem
Już 50% poznaniaków rozliczyło się w tym roku z fiskusem. 10 tysięcy z nich zrobiło to przez Internet. W zeznaniach, jak każdego roku, pojawiają się jednak błędy.
Urzędy skarbowe zaczynają pękać w szwach. Czasu na złożenie swojego zeznania podatkowego jest jeszcze sporo - blisko 3 tygodnie. Mimo to, ponad połowa poznaniaków ma to już za sobą. To dane na 9 kwietnia - mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik Izby Skarbowej w Poznaniu.
W tym roku wiele osób zdecydowało się na złożenie PIT-a przez Internet. W samym Poznaniu deklaracje podatkowe drogą elektroniczną złożyło już blisko 10 tysięcy osób - dodaje. W Wielkopolsce jest to natomiast już blisko 45 tysięcy podatników. To zdecydowanie tendencja wzrostowa - podkreśla.
A wszystko przez uproszczone procedury i brak konieczności odbycia wizyty w urzędzie. Osoby składające PIT-y przez Internet muszą jedynie uwierzytelnić swoje zeznanie poprzez podanie kwoty przychodu jaki wykazali za 2009 rok - zapewnia. Ci, którzy jeszcze nie zdążyli złożyć PIT-a przez Internet mogą to zrobić za pośrednictwem strony www.szybkipit.pl.
Sporo, bo już 300 tysięcy podatników, zdecydowało się na przekazanie 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Na jednym formularzu PIT można przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji. Wśród podatników bardzo popularne są odpisy na działalność charytatywną organizacji kościelnych czy na fundacje pomagające osobom chorym. Wykaz organizacji uprawnionych do zbierania 1% można znaleźć w internetowej bazie organizacji pożytku publicznego opp.ms.gov.pl.
Jakie błędy najczęściej popełniamy w zeznaniach podatkowych? Przede wszystkim są to brak podpisu podatnika, brak załączników, w sytuacji gdy podatnik korzysta z odliczeń, posługiwanie się Numerem Identyfikacji Podatkowej - NIP pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamiast własnym, brak oznaczenia celu składanego formularza (złożenie zeznania lub korekta zeznania) oraz błędy rachunkowe i odliczenia przewyższające obowiązujące limity - informuje Spychała-Szuszczyńska.
Tradycyjnie, urzędnicy spodziewają się, że największe oblężenie jeszcze przed nimi. Ostatni tydzień kwietnia to czas, gdy zeznania podatkowe składają spóźnialscy. Podobnie jak w latach ubiegłych, w porozumieniu z administracją samorządową, w gminach odległych od siedzib urzędów skarbowych tworzone są okresowe punkty obsługi podatników, aby w ten sposób ułatwić realizację nałożonego obowiązku rozliczenia podatku dochodowego - mówi Spychała-Szuszczyńska. Wydłużone zostaną godziny pracy wielkopolskiej administracji podatkowej w ostatnim tygodniu kwietnia oraz pracująca dla urzędów skarbowych będzie sobota 30 kwietnia - kończy.