Kultura: jedni opuszczają Poznań, inni do nas przyjeżdżają
W tym roku w Poznaniu nie weźmiemy udziału w dwóch masowych wydarzeniach kulturalnych, które od lat odbywały się w naszym mieście - Misterium Męki Pańskiej oraz Global Gathering. W Poznaniu pojawi się natomiast jeden nowy festiwal - Transatlantyk.
Opuszczają Poznań
Misterium Męki Pańskiej jedenaście razy odbywało się na poznańskiej Cytadeli. W ostatnich latach w tym wydarzeniu uczestniczyło nawet 100 tysięcy osób. Jego koszt jest jednak bardzo duży - nawet 400 tysięcy złotych. Miasto przeznaczało na ten cel mniej niż 1/4 tej sumy.
W związku z tym organizatorzy wydarzenia szukali pomocy poza stolicą Wielkopolski. Wsparcie finansowe udało się znaleźć w Warszawie. 16 kwietnia o godzinie 20.00 to właśnie na warszawskim Służewcu odbędzie się największe w Polsce Misterium Męki Pańskiej. Wstęp będzie oczywiście bezpłatny.
Misterium nie jest jedynym wydarzeniem kulturalnym, które opuszcza w tym roku Poznań. Z organizowania imprezy w naszym mieście zrezygnowali również MSM Events, pomysłodawcy Global Gathering.
Powodem są pieniądze. Gdańsk zaoferował organizatorom Global Gathering lepsze warunki dla stworzenia godnych warunków dla największego festiwalu muzyki elektronicznej i klubowej w Polsce. Do Poznania na to wydarzenie przyjeżdżało ponad 15 tysięcy osób. W tym roku będzie ich nawet 20 tysięcy, ale nie w Poznaniu, a w Gdańsku, przy PGE Arena. Na scenie pojawią się m.in. Armin van Buuren, Ritchie Hawtin, Markus Schultz oraz Kai Tracid.
Wciąż w Poznaniu
W dniach 17 - 19 czerwca w Poznaniu odbędzie się czwarta edycja Ethno Port - wydarzenia promującego muzyków ze sceny world music. To jedna z najważniejszych imprez tego typu w Polsce, na którą każdego roku przybywają tysiące fanów z całej Europy. Podczas tegorocznej edycji festiwalu na scenie zaprezentują się m.in. Yemen Blues, R.U.T.A., Desert Slide, Le Trio Joubran, A Filleta oraz LA33.
Oczywiście dostajemy pieniądze z budżetu miasta na działanie Centrum Kultury Zamek, który jest organizatorem Ethno Portu - mówi Joanna Przygońska z CK Zamek, zajmująca się festiwalem. Nie myślimy o tym, by wyjść z festiwalem poza Poznań, gdyż prowadzimy swoją instytucję tutaj i tutaj chcemy organizować Ethno Port - dodaje. Oczywiście miasto wyznacza nam pewne finansowe ramy, w których możemy się poruszać, ale my dodatkowo samodzielnie pozyskujemy fundusze na festiwal - zapewnia. To od nas zależy, czy zrobimy festiwal w wersji mini, czy maxi. Zawsze staramy się, by była to wersja maxi - kończy.
Po Ethno Porcie poznaniacy będą mogli wziąć udział w kolejnym festiwalu - tym razem teatralnym. 4 lipca ruszy 21. Malta Festival, który od początku istnienia jest związany z Poznaniem. Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu jest grupa Portishead, która wystąpi na Międzynarodowych Targach Poznańskich 6 lipca. Pozostałe szczegóły Malty nie są jeszcze znane.
15 lipca w Poznaniu rozpocznie się natomiast 4. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. To największy w Polsce festiwal tego typu. Jego główną ideą jest prezentowanie filmów animowanych w całej ich różnorodności. Każda edycja obfituje w niezliczoną ilość atrakcji. Są pokazy filmów z całego świata, retrospektywy, obrazy pionierów animacji, a także spotkania z wybitnymi twórcami. W tym roku festiwal będzie gościć m.in. Phila Mulloya, Paula Andrejco, Amy Kravitz oraz Yoji Kuri.
Poznań w tym roku będzie się również bawić podczas koncertu z cyklu Poznań dla Ziemi. Nie możemy zdradzić z jakim artystą prowadzimy rozmowy w sprawie koncertu - mówi Łukasz Goździor z Biura Promocji UM. Jedyne, co mogę powiedzieć to, że chcemy, by koncert odbył się na Stadionie Miejskim - dodaje.
Przybywa do Poznania
W sierpniu pierwszy raz w historii w Poznaniu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK, którego pomysłodawcą jest Jan A.P. Kaczmarek. Ma to być wydarzenie z rozmachem, o czym świadczą fundusze przeznaczone na festiwal - 7 milionów złotych. 1/3 budżetu będzie pochodzić z miejskiej kasy.
Transatlantyk ma być jednym z największych festiwali filmowo-muzycznych w kraju. Zobaczymy na nim blisko 300 filmów podzielonych na kategorie, posłuchamy koncertów artystów młodych oraz tych bardziej doświadczonych, weźmiemy udział w warsztatach i imprezach towarzyszących. Już teraz wiadomo, że pierwsza edycja festiwalu będzie się wiązać z ekologią.