Reklama
Reklama

Restauratorzy ze Starego Rynku: będziemy się domagać ustąpienia Grobelnego

Ubiegłoroczne otwarcie sezonu w Poznaniu | fot. Paweł Tupalski
Ubiegłoroczne otwarcie sezonu w Poznaniu | fot. Paweł Tupalski

Restauratorzy, którzy nie zgadzają się z wprowadzoną w ubiegłym roku podwyżką czynszu za ogródki piwne na Starym Rynku, założyli stowarzyszenie. Będą walczyć o to, by w Poznaniu urzędnicy zaczęli współpracować z gastronomikami.

Od początku marca informujemy o buncie restauratorów ze Starego Rynku, którzy nie zgadzają się na wprowadzoną w ubiegłym roku podwyżkę czynszu za ogródki wystawione przed swoimi lokalami. Miasto podniosło bowiem cenę metra kwadratowego ogródka o 10 złotych. Tym samym za metr kwadratowy lokalu na świeżym powietrzu restauratorzy muszą zapłacić 50 złotych netto. Poznań posiada obecnie najdroższy Rynek w Polsce. Tańsze są m.in. Warszawa (36 zł za metr kwadratowy) oraz Kraków (30 zł za metr).

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Podwyżki czynszu to nie jedyny problem restauratorów. Miasto wprowadziło nowe przepisy, dzięki czemu może bardziej kontrolować to, co dzieje się na Starym Rynku. I tak złamanie przepisu o szerokości ogródka (może on wchodzić w głąb rynku na 6,5 metra) nawet o 50 centymetrów może się skończyć mandatem. To spore utrudnienie dla restauratorów, którzy dotychczas korzystali z gotowych, siedmiometrowych stelaży.

Właśnie ukonstytuowało się Stowarzyszenie Restauratorów Poznańskich, które będzie walczyć z problemami gastronomików z naszego miasta - mówi Wojciech Prochowski, właściciel Stajenki Pegaza. Obecnie liczy 70 członków. Naszym celem jest nie tylko rozwiązanie sprawy podwyżek czynszu za ogródki piwne, ale też innych problemów, z jakimi musimy się zmagać - dodaje.

Nie wyobrażamy sobie, by miasto nie wycofało się z pomysłu podwyżek - kontynuuje. Proszę zauważyć, że restauratorzy mają obecnie wiele problemów. Podwyższono VAT, wprowadzono zakaz palenia, a teraz jeszcze podwyższono czynsz za ogródki. Dodatkowo trzeba pamiętać, że mamy kryzys gastronomiczny - zapewnia. Liczba gości od kilku lat regularnie spada.

Będziemy walczyć o swoje do końca. Wiemy, że wspiera nas wielu radnych. Rozmawialiśmy już z nimi na temat konkretnych zmian związanych z wysokością czynszu. Nie może być tak, że gastronomicy, którzy są grupą zawodową zatrudniającą w Poznaniu ponad 3000 osób, nie mogą liczyć na wsparcie miasta. Urzędnicy nam w ogóle nie pomagają, nie radzą sobie z problemami Poznania. Najchętniej tylko podnosiliby ceny, nie dając nic w zamian - zauważa.

Będziemy się domagać ustąpienia prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego - mówi. To właśnie przez niego Stary Rynek będzie miejscem drogim i niedostępnym dla przeciętnego obywatela - dodaje. Prochowski nie potrafi jednak odpowiedzieć, czy wzrosną ceny np. piwa w ogródkach piwnych. Nie wiem, każdy restaurator sam podejmuje decyzję - zapewnia.

Czy ogródki pojawią się na Starym Rynku? Wstrzymujemy się z rozstawianiem ogródków do czasu rozpoczęcia rozmów z władzami miasta. Konkretnych rozmów - podkreśla. Ale oczywiście bierzemy też pod uwagę oczekiwania i wymagania konsumentów. Możliwe więc, że ogródki pojawią się płycie Rynku wcześniej - kończy.

Z Rafałem Łopką z biura prasowego Urzędu Miasta chcieliśmy dziś porozmawiać na ten temat. Ze strony miasta wszystko wygląda dokładnie tak samo jak kilka tygodni temu - mówi. W rozmowie z nami z 9 marca Łopka przyznał:

Wiemy, że restauratorzy nie zgadzają się z nową opłatą za metr kwadratowy. Przypominam jednak, że jest to pierwsza podwyżka od 2005 roku. Rynek latem tętni życiem od poniedziałku do niedzieli i nie wydaje nam się, by 50 złotych za metr kwadratowy było ogromną kwotą - zauważa.

Trzeba też pamiętać o innej rzeczy. Jeszcze kilka lat temu miasto organizowało przetargi na ustawianie ogródków na Starym Rynku. Teraz właściciele restauracji z rynku mają wyłączność na postawienie przy swoim lokalu ogródka i nie muszą się ścigać np. z lokalem z Wildy. Gwarantuję, że gdyby taki przetarg przeprowadzić obecnie - cena za metr osiągnęłaby pewnie nawet 100 złotych za metr - zapewnia. Posiadanie ogródka w najlepszej lokalizacji w Poznaniu musi się wiązać z odpowiednią opłatą - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
23.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro