Łacina: jej sąsiedzi martwią się na zapas?
W umowie z miastem inwestor Łaciny, nowego gigantycznego centrum handlowego w Poznaniu, zobowiązał się m.in. pokryć w 20 proc. remont ronda Rataje. Okoliczni mieszkańcy już się boją, że skończy się na obietnicach i gigantycznych korkach. Umowa z inwestorem jest jednak przedwstępna i projekt Łaciny może jeszcze wylądować w szufladzie.
W czwartek został podpisany aneks do umowy dotyczącej wymiany gruntów pomiędzy firmą Apsys Polska i miastem Poznań. Dokument otwiera drogę do otrzymania pozwolenia na budowę centrum handlowego Łacina. Umowa jest przedwstępna i zostanie zastąpiona prawomocnym dokumentem, jeżeli inwestorowi uda się w ciągu 12 miesięcy uzyskać pozwolenie na budowę. W tym czasie inwestor ma również czas na wycofanie się z projektu również z przyczyn ekonomicznych.
Z pokazywanych od lat wizualizacji nowej dzielnicy miasta "Łacina" z centrum handlowym, szerokimi alejami, mieszkaniami i biurami, na razie ma powstać sama część handlowa. Inwestor zobowiązał się pokryć 60 proc. kosztów budowy dróg wewnętrznych na terenie nowej dzielnicy oraz w 20 proc. partycypować w przebudowie ronda Rataje. Dla bezpieczeństwa tysięcy nowych przechodniów, którzy by się na nim pojawili wraz ze zbudowaniem nowego centrum handlowego, ma pod nim powstać podziemne przejście. W 80 proc. ma je jednak sfinansować miasto i nie wiadomo, czy pieniądze na ten cel znajdą się w oszczędnym budżecie po organizacji Euro 2012. Według założeń umowy przedwstępnej, inwestycje drogowe miałyby być gotowe wraz z oddaniem do użytku nowego centrum handlowego, czyli do roku 2013-14.
Centrum handlowe Łacina ma być największe w Polsce. Było planowane od 2005 r., jeszcze zanim w sąsiedztwie powstała największa w zachodniej Polsce Galeria Malta. W międzyczasie budowa nowych centrów handlowych w Poznaniu stała się tematem na tyle kontrowersyjnym, że otwarcie przeciw nim występował jeden z kandydatów na prezydenta miasta w ostatnich wyborach samorządowych, Jacek Jaśkowiak ze Stowarzyszenia My-Poznaniacy. Krytycy kolejnych galerii handlowych zarzucają im m.in. wysysanie życia z dawnych ulic handlowych śródmieścia oraz niekorzystny wpływ na strukturę lokalnego rynku pracy.
Centrum handlowe łacina ma mieć powierzchnię najmu to 95 tysięcy m kw., na których powstanie około 300 punktów handlowych i usługowych, w tym 220 butików oraz 55 sklepów o średniej i dużej powierzchni oraz 25 restauracji. Obiekt będzie posiadał bezpłatny parking podziemny i naziemny na 3200 miejsc. Inwestor zawarł już umowy z około 100 najemcami, którzy zadeklarowali chęć wydzierżawienia aż 65 proc. powierzchni handlowo-użytkowej tego centrum handlowego.
Najpopularniejsze komentarze