Coraz wyższe ceny benzyny i żywności
Za litr benzyny bezołowiowej na większości stacji benzynowych w Polsce zapłacimy powyżej 5 złotych. W zastraszającym tempie drożeje też cukier. Niektóre sklepy wprowadzają ograniczenie sprzedaży danej ilości produktów na osobę.
Cena benzyny spędza ostatnio sen z powiek kierowcom. Szczególnie boleśnie podwyżkę odczuwają właściciele samochodów z silnikiem Diesla. Cena oleju napędowego w najbliższych dniach może się zrównać, lub nawet przewyższyć cenę tradycyjnej benzyny bezołowiowej 95.
O sytuacji na polskim rynku paliwowym rozmawiamy z Urszulą Cieślak z łódzkiej firmy BM Reflex. Pojawiły się dobre informacje ze strony rynku ropy w ostatnich dniach - mówi. Obniżki, które zanotowaliśmy wpływają na stabilizowanie się cen na rynku krajowym hurtowym jeśli chodzi o olej napędowy, a także benzynę bezołowiową - dodaje. Dane z rynku hurtowego będą wpływały na rynek detaliczny pozytywnie i tutaj kierowcy mogą liczyć na to, że po ostatnich podwyżkach, które notowaliśmy jeszcze w środę, ceny na stacjach paliw powinny się stabilizować - informuje. Szczególnie jeśli chodzi o benzynę Euro Super 95 jest szansa, że w perspektywie kilkunastu najbliższych dni jej cena będzie spadać. Jeśli natomiast chodzi o olej napędowy, tutaj ceny będą pozostawały stabilne na obecnych poziomach lub niestety mogą jeszcze lekko rosnąć - kończy.
O ile niektórzy kierowcy z tej informacji się ucieszą, to niestety mniej optymistyczne wieści napływają ze sklepów spożywczych. Ceny cukru od kilkunastu dni gwałtownie rosną. Możliwe, że jeszcze w tym miesiącu za kilogram cukru będziemy płacić tyle, ile za litr benzyny - czyli 5 złotych. Cukier jest masowo wykupywany ze sklepów. Zauważyli to sprzedawcy. Duże hipermarkety wprowadziły ograniczenia ilości sprzedawanych produktów. Przy kasach pojawiły się informacje, że supermarket to nie hurtownia i w związku z tym można w nim kupić maksymalnie 5 takich samych produktów na jeden paragon. Ma to pomóc sklepom uniknąć sytuacji, w której np. cukru zabraknie na półkach.
Bez cukru żyć można, ale trzeba pamietać, że cukier używany jest do produkcji wielu innych produktów spożywczych, a przede wszystkim słodyczy. Specjaliści podkreślają jednak, że wzrost cen cukru nie powinien się przyczynić do wzrostu cen słodyczy, które są dyktowane zachodnimi rynkami.
Cukier i benzyna to nie jedyne produkty, które drożej. Coraz więcej musimy też płacić za np. chleb i mąkę.
Aktualne ceny paliw w Poznaniu sprawdzisz na naszej stronie paliwa.epoznan.pl.
Najpopularniejsze komentarze