Reklama
Reklama

Kontenery socjalne: wciąż budzą kontrowersje

Jeszcze w marcu przy ulicy Średzkiej stanie pierwsze osiedle kontenerów socjalnych dla trudnych lokatorów. Mimo sprzeciwu wielu środowisk miasto nie wycofuje się ze swojego pomysłu.

Przypomnijmy, że batalia o postawienie lokali dla trudnych lokatorów toczy się od 2009 roku. Po wielu perypetiach związanych z szukaniem odpowiedniej lokalizacji dla osiedla kontenerów, w styczniu 2010 roku zdecydowano, że kontenery staną przy ul. Średzkiej. Decyzję Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta wysłano do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Na miejscu przeprowadzono też wizję lokalną i uzyskano zgodę mieszkańców.

Jednak radość urzędników z zakończenia długiego procesu wybierania lokalizacji dla kontenerów nie trwała długo. W kwietniu swój protest rozpoczęli mieszkańcy os. Komandorii, którzy obawiali się, że po zamieszkaniu w ich okolicy "trudnych lokatorów" zrobi się tam niebezpiecznie. ZKZL był zdziwiony protestem i nie zrezygnował z tej lokalizacji, tym bardziej, że w styczniu mieszkańcy zgodzili się na takie sąsiedztwo.

Według planów lokale dla trudnych lokatorów miały stanąć przy Średzkiej w lipcu lub sierpniu ubiegłego roku. Krótko po tym mieli wprowadzić się do nich pierwsi mieszkańcy. Tak się jednak nie stało przede wszystkim przez biurokrację. Obecnie wiadomo, że pierwsi lokatorzy trafią do kontenerów jeszcze w marcu.

Problemowi kontenerów socjalnych Agnieszka Gulczyńska poświęciła czwartkowe wydanie Gorącego Tematu na antenie Telewizji WTK.

Pierwotnie wytypowaliśmy 200 rodzin, które stwarzają problemy. Nie chcemy jednak, by w tych kontenerach mieszkały małe dzieci, osoby starsze, czy chore. I tym sposobem grupa zmniejszyła się do 20 rodzin
- informuje Jarosław Pucek, dyrektor ZKZL. Do kontenerów trafią osoby, które od lat zakłócają spokój i porządek. Mamy zgłoszenia dotyczące danych rodzin pochodzące ze spółdzielni mieszkaniowych, czy od ich sąsiadów - dodaje. Te osoby będą pod opieką MOPR-u. Jeśli wykażą wolę współpracy i pokażą, że chcą poprawić swoje życie, będą mogły wrócić do normalnych mieszkań - zapewnia.

Innego zdania jest filozof z UAM, prof. Roman Kubicki. To tworzenie pewnego zjawiska, które może doprowadzić do powstania getta. Polska nie ma pomysłu jak pomóc ludziom, którzy tej pomocy potrzebują. My chcemy ich od siebie oddalić, zapomnieć, że istnieją - mówi. Podobne zdanie ma Marek Piekarski z Federacji Anarchistycznej, która wywiesiła na ulicach Poznania kontrowersyjne plakaty dotyczące kontenerów (pisaliśmy o tym TUTAJ). Problem kontenerów polega na tym, że to jest decyzja administracyjna. Obywatele nie mają na to kompletnie żadnego wpływu. To pokazanie, że demokracja w Polsce ogranicza się do wyboru Prezydenta i Rady Miasta - zauważa.

Krytycznie na temat kontenerów wypowiada się także Tomasz Sadowski, założyciel Fundacji Barka. Pomimo tego, że w Poznaniu są kompetente środowiska do tego, by podjąć działania wobec takich osób, niestety w naszym mieście nam to nie wychodzi. Krytyka ZKZL-u trwa od kilkunastu lat, my wielokrotnie apelowaliśmy do miasta, by nie działać w ten sposób, gdyż osoba zdegradowana będzie jeszcze bardziej zdegradowana. Zbyt łatwo decydujemy się na system marginalizujący ludzi - mówi.

Kontenery socjalne, do których będą trafiać trudni lokatorzy to nowość w skali kraju. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w Bydgoszczy, ale na innych zasadach
- mówi Jarosław Pucek. W Niemczech natomiast takie rozwiązanie jest stosowane. Oprócz tego jest oczywiście pełen wachlarz innych możliwości, ale nie wyklucza się użycia kontenerów. W 140-tysięcznej gminie ustawiono ich 16 kontenerów - dodaje.

Zgadzam się z tym, że przeniesienie problemu nie stanowi jego rozwiązania. Bez pracy z tymi ludźmi, bez ich mobilizowania, kontenery nie przyniosą skutków
- zapewnia dyrektor ZKZL-u. Dopóki jednak prezydent Ryszard Grobelny nie powie mi, że mamy odstąpić od realizacji tego programu, nie mamy zamiaru rezygnować z ustawiania kontenerów socjalnych - kończy.

W piątek pod Urzędem Miasta odbył się nietypowy happening w sprawie kontenerów zorganizowany przez Stowarzyszenie My Poznaniacy. Zobacz zdjęcia:

Czy miasto powinno zrezygnować z ustawienia kontenerów socjalnych?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro