Reklama
Reklama

Nowa kamienica przy placu Andersa

fot. All For Planet
fot. All For Planet

W połowie lutego spółka Inwestycje Wielkopolski otrzymała warunki zabudowy dla działki na rogu ul. Półwiejskiej i Królowej Jadwigi. Architekci wciąż pracują nad ostatecznym kształtem budynku. Prezentujemy najnowszą, a także wcześniejsze koncepcje zagospodarowania tego terenu.

Inwestycje Wielkopolski dysponują warunkami zabudowy dla działki na rogu ul. Półwiejskiej i Królowej Jadwigi od 14 lutego br. Dokument był konieczny, ponieważ dla tego miejsca nie istnieje jeszcze plan miejscowy. Zgodnie z ideą poznańskiego studium, budynek może mieć pięć kondygnacji, z dopuszczalną szóstą kondygnacją wycofaną. Dach od strony ul. Królowej Jadwigi ma być spadzisty, tak jak na sąsiedniej kamienicy. Budynek pomieści biura lub mieszkania oraz lokale handlowo-usługowe na dolnych kondygnacjach. Jego dokładny projekt wciąż jest tworzony w Pracowni Projektowej Starzyński Sucharski z Poznania.

- Musimy się trzymać uzyskanych przez inwestora warunków zabudowy - mówi Łukasz Sterzyński, współautor projektu. - Wykończenie elewacji czy niektórych szczegółów może się jeszcze nieznacznie różnić od tych, które widać na wizualizacji - dodaje. Ostateczny projekt powstanie w ciągu kilku miesięcy. Na zbudowanie kamienicy poczekamy prawdopodobnie około pół roku. Spółka Inwestycje Wielkopolsi nie wyklucza również sprzedaży działki wraz z uzyskanymi warunkami zabudowy.

Koncepcje dla zagospodarowania działki na rogu ul. Półwiejskiej i Królowej Jadwigi powstają nie od dziś. Przypominamy o nich w galerii pod artykułem. Konkurs na domknięcie wschodniej pierzei placu Andersa rozpisały wspólnie w 2006 r. Inwestycje Wielkoposlskie i firma Jakś-Bud. Ostatecznie nie został jednak rozstrzygnięty. Poznańscy projektanci Tomasz Osięgłowski i Marcin Kościuch z biura Ultra Architects proponowali wznieść tam minimalistyczny obiekt biurowo-handlowo-usługowy. Pracownia Archymetria z Lubonia (Marcin Cholaszczyński i Maciej Dominik) zgłosiła projekt bardziej nawiązujący do frontowej fasady Starego Browaru. - Chcieliśmy w ten sposób stworzyć uzupełnienie tej przestrzeni. Wersja zgłoszona do konkursu nawiązywała do browaru m.in. kolorystyką - mówi współautor projektu Maciej Dominik. - Nie doszło do realizacji projektu. Inwestor nie mógł się dogadać z kamieniczki od strony ul. Krakowskiej, w której dziś sprzedają naleśniki - dodaje. W konkursie startowała też poznańska pracownia 1050. - Przyznam, że naleśniki są w tamtej knajpce naprawdę dobre, ale szkoda, że się wówczas nie udało zrealizować tej inwestycji. Miejmy nadzieję, że tym razem nie będzie problemów - mówi Maciej Markiewicz, właściciel 1050.

Kamieniczka z naleśnikami od strony ulicy Krakowskiej, naprzeciwko głównego wyjścia ze Starego Browaru, na razie zostanie na swoim miejscu. Dopracowywany obecnie przez architektów budynek ma stanąć tylko w miejscu straganików i budki z zapiekankami od strony ul. Królowej Jadwigi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro