Reklama
Reklama

Mrozy: ponad 200 osób zamarzło tej zimy

Już ponad 200 osób podczas tej zimy straciło życie przez mrozy. Aż 135 z nich zamarzło w grudniu. W Wielkopolsce życie w ten sposób straciło 11 osób.

Mrozy wciąż zbierają tragiczne żniwo. Od listopada, w którym było stosunkowo ciepło, na polskich ulicach zamarzło 201 osób. Listopad był pod tym względem spokojny - śmierć spowodowaną wychłodzeniem poniosło 15 osób. Niestety, statystyki dotyczące grudnia są bardziej pesymistyczne. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku zamarzło aż 135 osób podaje tvn24.pl.

Styczeń ponownie przyniósł ocieplenie, a tym samym liczba ofiar się zmniejszyła. Zamarzły wtedy 22 osoby. W lutym odnotowano do tej pory 29 zgonów spowodowanych mrozami. Trzy z nich zgłoszono we wtorek.

W Wielkopolsce od października z powodu wychłodzenia zmarło 11 osób - mówi Waldemar Paternoga, z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. 4 z nich zamarzły w Poznaniu - dodaje. Do ostatniego przypadku śmiertelnego doszło 6 stycznia na terenie powiatu międzychodzkiego. Najwięcej osób, bo aż 7, zamarzło w grudniu. W większości przypadków były to osoby bezdomne lub/i pod wpływem alkoholu. Dla jednego z mieszkańców Gniezna tragicznie zakończyła się próba wejścia do domu przez okienko piwniczne - kontynuuje Paternoga. Mężczyzna zapomniał klucza od domu i chciał się do niego dostać inną drogą. Niestety utknął w oknie i zamarzł - kończy.

Jeśli widzimy osobę bezdomną przebywającą na mrozie - powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby - Straż Miejską lub Policję. W przypadku siarczystych mrozów liczy się każda minuta.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego apeluje do mieszkańców regionu, by zadbali o swoje zdrowie podczas mrozów. Oto kilka wskazówek, o których powinniśmy pamiętać podczas srogiej zimy (według WBiZK WUW):

- zgromadź w domu i w samochodzie niezbędne wyposażenie, które pomoże przetrwać trudne godziny lub dni bez ogrzewania, oświetlenia, łączności, ciepłego jedzenia, czy leków;
- zadbaj o stan podręcznego sprzętu gaśniczego (gdy zamarzną rurociągi nie ugasisz nawet małego pożaru, a blokada dróg uniemożliwi szybkie przybycie straży pożarnej);
- stosuj w zimie ubrania składające się z kilku warstw z lekkiego materiału zamiast np. jednego grubego płaszcza zimowego;
- nakrywaj głowę, bo to miejsce szczególnie narażone na duże straty ciepła;
- nie podejmuj prac wymagających nadmiernego wysiłku - taki wysiłek może być przyczyną ataku serca;
- zwracaj uwagę na pierwsze objawy wychłodzenia (spowolniona mowa, senność, zawroty głowy) oraz odmrożenia palców rąk i stóp, uszu, nosa i policzków. Jak stracisz czucie, to może oznaczać że zmiany mogą być już nieodwracalne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro