Reklama

Startuj w wyborach do nowych rad osiedli!

Wybory do zreformowanych rad osiedli odbędą się w niedzielę 20 marca. Nowi radni będą decydować o najbliższym otoczeniu mieszkańców, a miasto będzie musiało pytać ich o zdanie. Kandydaci do rad mogą się zgłaszać do 18 lutego.

Po reformie, z 69 rad osiedlowych powstało 42, które mają większe kompetencje niż wcześniej. - Ta reforma przede wszystkim wyznacza obszar kilkunastu dziedzin, w których jednostki miejskie będą zobowiązane pytać osiedla o opinię - mówi radny PO Mariusz Wiśniewski. - Osiedla zyskują prawo inicjatywy uchwałodawczej. To jest bardzo ważna kompetencja. Na równi z prezydentem miasta i radnymi będą mogły wnosić projekty uchwał rady miasta w sprawach dotyczących osiedla. Poza tym będą mogły delegować swoich przedstawicieli do różnych komisji. I przede wszystkim finanse, które będą trzy, cztery razy większe niż do tej pory. I to będą środki, które osiedla będą mogły przeznaczać na rozwiązywanie lokalnych spraw - dodaje.

Rady osiedli są jednostkami pomocniczymi władz miasta w sprawach, które dotyczą najbliższego sąsiedztwa mieszkańców.- Ta współpraca i ta pomoc może bardzo dobrze służyć w rozwiązywaniu lokalnych problemów, które często, z perspektywy Miasta i jego problemów, są niewidoczne - tłumaczy Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta.

Poznaniacy wybiorą swoich przedstawicieli do rad w niedzielę 20 marca W 34 osiedlach wybieranych będzie 15 członków rad osiedli. W przypadku 8 większych osiedli, liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, wybieranych będzie 21 radnych. Osiedlowe wybory nie cieszyły się dotąd w Poznaniu dużą popularnością. Na kilku osiedlach nie starczyło ostatnio kandydatów chętnych do startu w wyborach. Autorzy reformy mają jednak nadzieję, że tym razem będzie inaczej. - Jest coraz większe zainteresowanie działaniem w tych nowych, zreformowanych radach osiedli - zapewnia Mariusz Wiśniewski. - Chociażby to świadczy o tych sygnałach, które docierają do Urzędu Miasta. Dużo osób się pyta, zaczyna wypełniać druki, zgłoszenia. Także ja jestem dobrej myśli - dodaje.

Każdą kandydaturę do rady osiedla musi poprzeć najpierw 10 jego mieszkańców. Tu możesz sprawdzić, na terenie którego obwodu wyborczego mieszasz. Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do obwodowych komisji wyborczych trwa do 15 lutego 2011 r. Zajmuje się nimi Urząd Miasta Poznania, Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta ul. Libelta 16/20, pok. 107,102 os. Bohaterów II Wojny Światowej 36A, pok. 23, ul. Słowackiego 22, pok. 150, ul. Matejki 50, pok. 218 ul. Wierzbięcice 45, pok. 1 - w godzinach urzędowania (poniedziałki 7.30 do 17.00 od wtorku do piątku od 7.30 do 15.30. Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na członków rady osiedla odbywa się od 7 do 18 lutego 2011 r. w tych samych miejscach co w przypadku kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Zgłoszenia te przyjmowane będą w dniach 7-11 i 14-15 lutego 2011 r. w godz. od 8.00 do 15.30 oraz w dniach od 16 do 18 lutego 2011 r. w godz. od 8.00 do 19.00. Druki zgłoszeń na kandydatów na członków komisji wyborczych oraz na kandydatów do rad osiedli są dostępne w wyżej podanych miejscach oraz na stronach internetowych: www.poznan.pl/osiedla lub bip.city.poznan.pl - w dziale "Informacje bieżące" (komunikaty i ogłoszenia, inne komunikaty). Szczegółowe informacje na temat wyborów można uzyskać pod numerami telefonu, 61 878 41 68 i 61 878 41 53.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro