Reklama
Reklama

Rusza reforma rad osiedli

Rad osiedli będzie mniej, ale radni będą mogli wydawać więcej pieniędzy. Pierwsze wspólne wybory do rad osiedli odbędą się 20 marca.

Od 1 stycznia zaczęła obowiązywać reforma rad osiedli. Reforma zmniejsza liczbę rad z 69 do 42. Obszar 20 pozostaje bez zmian, pozostałe powstaną z połączeń jednostek dotychczas istniejących, a także terenów, na których dotąd nie działał żaden samorząd pomocniczy.

Rady osiedlowe od tej pory mają mieć większy wpływ na decyzje podejmowane przez radę miasta i wydziały urzędu. Działacze osiedlowi widzą więcej, często mają też więcej wolnego czasu. Teraz będą mogli to wykorzystać. Będą mieć nie tylko więcej kompetencji, ale również pieniędzy.

Rady osiedli będą też mogły składać własne projekty uchwał. W sprawach biurowych mają im pomagać nowo zatrudnieni pracownicy wydziału wspierania jednostek pomocniczych Urzędu Miasta.

Do 18 lutego kandydaci na radnych osiedlowych mogą zgłaszać swoje kandydatury. Wcześniej na osiedlach muszą pojawić się obwieszczenia z podziałem na okręgi i obwody głosowania. Szacuje się, że zreformowanie rad pochłonie kilkaset tysięcy złotych.

Pierwsze wspólne wybory do rad osiedli odbędą się 20 marca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
13.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro