Reklama
Reklama

Trzem Królom dziękujmy za długi weekend

Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia
Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia

6 stycznia, Świto Trzech Króli, to nowy dzień wolny w polskim kalendarzu. Wyznaczając go, posłowie wycofali prawo do dnia wolnego w rekompensacie za święto przypadające w dzień wolny od pracy. Poznań 6 stycznia uczci rodzinnym kolędowaniem na Starym Rynku.

Wprowadzając ustawowe wolne w Święto Trzech Króli, posłowie zrezygnowali z zapisu w Kodeksie pracy pozwalającym pracownikowi żądać dnia wolnego za święto przypadające w sobotę lub niedzielę. W ten sposób gospodarka ma "odzyskać" w ciągu najbliższych 10 lat 8 dni pracy w zamian za 10 kolejnych Świąt Trzech Króli. Zabieg ten był potrzebny, bo każde kolejne wolne w 38-milionowym kraju wiąże się ze znacznym uszczupleniem dochodów budżetu państwa.

Polacy od tego roku mają więc ustawowe wolne nie w byle jaki dzień, ale 6 stycznia, w katolickie Święto Trzech Króli. W specjalny sposób będzie ono obchodzone m.in. w Poznaniu. O godz. 12 z Placu Wolności na Stary Rynek przejdzie kolorowy korowód. Orszak Trzech Króli będzie podzielony na trzy grupy: azjatycką, europejską i afrykańską. Na płycie Starego Rynku odbędzie się wielkie wspólne kolędowanie.

Orszak Trzech Króli ma szansę stać się nową poznańską tradycją. Uczestniczyć w nim będzie wielu aktorów. Większość z nich to uczniowie poznańskich szkół, którzy wystąpią w kolorowych strojach dwórek, rycerzy, giermków, dworzan i posłańców Króli. Dzieci przygotowują już swoje kostiumy na zajęciach plastycznych i pozalekcyjnych. Poznański pochód będzie podzielony na 3 grupy: afrykańską, azjatycką oraz europejską.

Na czele każdego Orszaku będą jechać królowie na wierzchowcach: Kacper, Melchior i Baltazar. Mędrcy będą szukać Króla Żydowskiego, spotkają się z Herodem i w końcu pokłonią przed małym Jezusem. Widzowie będą mogli włączyć się w zabawę poprzez nałożenie tekturowych koron. Na zakończenie Orszaku odbędzie się koncert kolędowy. Każdy uczestnik otrzyma śpiewnik, aby mógł się w niego sam włączyć. Czwartkowa impreza zakończy się Mszą Św. w poznańskiej Farze o godz. 13.45.

Jak tłumaczą organizatorzy, misją Orszaku Trzech Króli jest pielęgnowanie oraz szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych. Chcieliby, aby do ich zabawy włączyli się wszyscy, którzy chcą poczuć rodzinną atmosferę wspólnego świętowania. Przypominają, że po 50 latach w Polsce Święto Trzech Króli znów staje się dniem wolnym od pracy, co ułatwi wielu poznaniakom przyłączenie się do wspólnej zabawy i świętowania.

Co sądzisz o nowym dniu wolnym w Święto Trzech Króli?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
22.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro