Mroczne morderstwo w dawnym Poznaniu
W czwartek w CK Zamek odbędzie się spotkanie z autorami nowego kryminału o Poznaniu: Sebastiana Koperskiego i Wojciecha Stamma. Książka "Doktor Jeremias" opisuje detektywistyczne śledztwo, prowadzone w Poznaniu w rok przed I wojną światową.
Czyżby stolica Wielkopolski doczekała się własnego Eberharda Mocka z kryminałów Marka Krajewskiego, umiejscowionych w mrocznym Breslau? Bez wątpienia nowy kryminał o Poznaniu zapowiada się pasjonująco.
Poznań pod zaborem pruskim, 1913 rok. W mieście panuje strach przed zbliżającym się nieuchronnie konfliktem zbrojnym; strach przed wojną, która ma być ostatnią. W tej atmosferze dochodzi do okrutnej zbrodni - ktoś zabija i brutalnie okalecza nastoletnią dziewczynkę, po czym porzuca jej zwłoki na Wasserstrasse. Śledztwo przydzielone zostaje komisarzowi Heinrichowi Windelbandowi z poznańskiej Kriminalpolizei. Tymczasem wyniki sekcji zwłok budzą wątpliwości przeprowadzającego ją lekarza sądowego, Anzelma Schoena. Ciało ofiary oraz zadane rany wskazują, że nie było to zwykłe morderstwo. Patolog kontaktuje się z przyjacielem, doktorem psychiatrii Sigmundem Jeremiasem, i razem postanawiają przeprowadzić własne śledztwo. Wkrótce detektywi-amatorzy łączą siły z komisarzem Windelbandem i odkrywają, że wszystkie poszlaki wskazują na wroga, z którym niełatwo się zmierzyć. Czyżby widmo wojny i jej okrucieństw wyzwalało w mieszkańcach miasta demony?
Spotkanie z autorami książki odbędzie się w czwartek, o godz. 18.00, w Holu Balkonowym CK Zamek (I piętro). Poprowadzi je Roman Kurkiewicz.
Sebastian Koperski (ur. 1973) - rodowity Poznaniak. Absolwent przedszkola "Słoneczko" i szkoły podstawowej im. Kwiatka, czemu zawdzięcza pogodne usposobienie. W II klasie liceum zaskoczyła go transformacja ustrojowa. Aby ją pojąć, ukończył studia socjologiczne na UAM. Pracował jako dziennikarz w korporacji medialnej, później współtworzył audycje radiowe (mimo wady wymowy). Od lat jest ghost-writerem.
Wojciech Stamm (ur. 1965 w Gdańsku) - poeta, prozaik, dramaturg, twórca teatralny, performer, dziennikarz, kurator wystaw artystycznych, uczestnik działań Formacji Totart, związany z Brulionem i jego telewizyjną emanacją Dzyndzylydzy i AlternaTiVi. Współzałożyciel i spiritus movens projektów Babcia Zosia,Ciocia Leosia i Dziadek Stanisław. Współzałożyciel Stowarzyszenia Nieudaczników Polskich w Berlinie. Działał pod pseudonimem Lopez Mausere.