Reklama
Reklama

Grobelny liderem, będzie druga tura

fot. MM Pysior
fot. MM Pysior

Miejska Komisja Wyborcza oficjalnie zapowiedziała drugą turę wyborów na prezydenta Poznania. 5 grudnia zmierzą się Ryszard Grobelny (49.51 proc. głosów) i Grzegorz Ganowicz (23,48 proc.).

Niekwestionowanym zwycięzcą niedzielnych wyborów na prezydenta Poznania jest Ryszard Grobelny. Do wygranej w pierwszej turze zabrakło mu jednak 792 głosów. Zdobył łącznie 81341 głosy poznaniaków. To ponad dwa razy więcej niż kandydat PO Grzegorz Ganowicz (35361 głosów), który zmierzy się z Grobelnym w drugiej torze wyborów za dwa tygodnie.

Trzecie miejsce w wyborach prezydenckich zajął Tadeusz Dziuba (23121 głosów), któremu na pocieszenie udało się dostać w tym roku do poznańskiej rady miasta. Do rady startowali bez sukcesu także dwaj kolejni kontrkandydaci Grobelnego: Jacek Jaśkowiak i Jacek Bachalski. W starciu o urząd prezydenta miasta otrzymali odpowiednio 11761 i 10599 głosów. Szósty kandydat, Piotr Quandt, otrzymał 2081 głosów.

Według wczorajszego sondażu WTK, Ryszard Grobelny zdobył 48,84 proc., Grzegorz Ganowicz z PO 23,48 proc., Tadeusz Dziuba z PiS 10 proc., Jacek Jaśkowiak z My-Poznaniacy 8,53 proc., Jacek Bachalski z SLD 8,06 proc., a Piotr Quandt z komitetu Aktywny Poznań 1,03 proc. głosów. Po jego ogłoszeniu powiedzieli:

Ryszard Grobelny: - Z komentarzem czekam na ostateczny wynik wyborów, druga tura waży się cały czas, o tym może zadecydować jeden głos.

Grzegorz Ganowicz: - Jeśli dalej będziemy pracować tak jak pracowaliśmy w tej kampanii, za 2 tygodnie wszyscy będziemy się bardzo cieszyć.

Tadeusz Dziuba: - Zarówno Grobelny jak i Ganowicz wywodzą się z bardzo podobnej opcji politycznej, to jest zła prognoza dla Poznania, można powiedzieć, że dostojnie zmierzamy na mieliznę.

Jacek Bachalski: - Oczywiście wolałbym być czwarty, ale liczy się poparcie, moim zdaniem 8 procent to nie jest taki zły wynik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro