Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -2
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1002 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1007 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1009 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Żołnierze Wehrmahtu spoczęli na Miłostowie

mk
sobota, 6.11.2010 r.
godz. 14.44

W piątek pochowano w Poznaniu 366 niemieckich żołnierzy, którzy zginęli w 1945 r. Ich ekshumację ze zbiorowych mogił w różnych miejscach zachodniej Polski zorganizowało Stowarzyszenie „Pomost”.

Żołnierze Wehrmahtu, którzy zginęli na terenach dzisiejszej Polski pod koniec II wojny światowej byli chowani głównie w zbiorowych mogiłach. Ich ekshumacje i symboliczne pochówki są wykonywane od 1994 r. na mocy polsko-niemieckiego porozumienia i za niemieckie pieniądze. Od 2003 r. w akcji uczestniczy poznańskie Stowarzyszenie „Pomost”. Jego członkowie działają na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Są to też miłośnicy historii.

- W ekshumacjach biorą udział studenci historii i archeologii. Także absolwenci – wolontariusze –
mówi Tomasz Czabański, założyciel Stowarzyszenia „Pomost”. – Nasza praca to odkrywanie historii, ale i kontakt z cierpieniem. Czasem w masowych gronach odnajdujemy szkielety kobiet i dzieci. To uczestnikom wykopalisk daje do myślenia – dodaje. Stowarzyszenie „Pomost” prowadzi prace na obszarze wydzielonym dla niego przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Są to województwa wielkopolskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie.

Na cmentarzu komunalnym na Miłostowie w Poznaniu znajdują się specjalne kwatery żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Tomasz Czabański zwraca uwagę, że również rząd w Berlinie od zakończenia wojny dbał o polskie mogiły na swoim terytorium. Stowarzyszenie „Pomost” prosi o kontakt do osób, które mogą znać miejsca pochówku żołnierzy niemieckich z roku 1945. Szczegóły na www.pomost.net.pl.