Reklama
Reklama

Wolne Tory - za trzy lata ruszą prace?

Teren Wolnych Torów od wielu lat funkcjonuje w wyobraźni poznaniaków, jako miejsce dla nowoczesnego city. Dziś odbyła się konferencja prasowa, na której Ryszard Grobelny poinformował, że miasto i PKP doszły do porozumienia w sprawie spornych hektarów.

Konferencja, która odbyła się w czwartek w Urzędzie Miasta, nie pozwoliła dziennikarzom na pozyskanie nowych informacji na temat Wolnych Torów. Nadzieje, że prezydent Grobelny lub jego zastępca - Mirosław Kruszyński zdradzą choć rąbek tajemnicy na temat planu zagospodarowania spornego terenu okazały się płonne. Konferencję zwołano bowiem, by poinformować poznaniaków, że miasto i PKP dogadały się w kwestii spornych 16 hektarów Wolnych Torów.

Epoznań informował o tym fakcie już we wrześniu. Miasto stało się wtedy na mocy porozumienia właścicielem 5 spornych hektarów, a PKP 11.

Położone obok Dworca Głównego PKP "Wolne Tory" to łakomy kąsek dla inwestorów: hektary ziemi w ścisłym centrum miasta. Dziwi więc fakt, że ciągle nic na nich nie powstało. Przyczyna dotąd była prosta - spór o grunt, bez rozwiązania którego na Wolnych Torach nie była możliwa żadna inwestycja.

Problem powstał ponad 10 lat temu, kiedy Urząd Wojewódzki uwłaszczył kolej, co spotkało się z protestem ze strony miasta, które chciało, by teren należał do niego. We wrześniu pojawiło się jednak porozumienie. Ma ono na celu zażegnanie istniejącego sporu, dotyczącego stanu prawnego terenu wolnych torów. Co za tym idzie, wartościowe, sporne tereny będą mogły być w końcu zagospodarowane.

O zmianie charakteru terenów między dworcami PKP a PKS mówi się od wielu lat. Kilka lat temu informowaliśmy, że na tym obszarze powstanie nowe poznańskie City, odpowiednik nowojorskiego Manhattanu. Według pomysłów lokalnych architektów i inwestorów Wolne Tory miały zamienić się w obszar wypełniony po brzegi biurowcami, mieszkaniami, sklepami i hotelami. Podawano nawet informację o tym, kto zajmie się projektowaniem nowoczesnego City. Zadanie zostało powierzone światowej sławy architektowi. Jean Nouvel, laureat Nagrody Pritzkera, w trakcie przygotowywania projektu miał się starać zachować wszelkie wartościowe obiekty, które znajdują się na terenie Wolnych Torów. A budynków jest tam sporo. Najstarsze pochodzą z początków XIX wieku. Są tam budynki przemysłowe - magazyny, hale, oraz budownictwo, które tworzyło fabrykę taboru.

Z informacji, jakie otrzymaliśmy w połowie października wynikało, że prace nad koncepcją zagospodarowania terenu Wolnych Torów rozpoczną się w styczniu 2011 roku. Następnie, przez dwa lata, powstawać będzie plan zagospodarowania dla tego terenu. Co powstanie na spornych Wolnych Torach? Plany wciąż nie są sprecyzowane.

Sporne 16 hektarów Wolnych Torów to tylko fragment całego terenu, na którym można prowadzić inwestycje. Poza spornym obszarem powstanie Zintegrowane Centrum Komunikacyjne (z najnowszych informacji wynika, że budowa rozpocznie się w marcu przyszłego roku). Jeszcze przed Euro 2012 na Wolnych Torach, w sąsiedztwie nowego dworca, ma też powstać ogromny parking dla kibiców przyjeżdżających na mecze. Po imprezie sportowej na tym miejscu wybudowana zostanie duża galeria handlowa z podziemnym parkingiem.

Czy wierzysz, że cokolwiek zostanie zbudowane na terenie Wolnych Torów?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro