Reklama
Reklama

Halloween: nowa - stara tradycja

W Polsce coraz popularniejsze staje się święto Halloween, obchodzone 31 października, a więc w wigilię Wszystkich Świętych.

Historia Halloween sięga czasów celtyckich. Historycy początki tego święta wiążą z celtyckim festiwalem Samhain (lub Samuin), co oznacza w języku staro-irlandzkim "koniec lata". Festiwal kończył "jaśniejszą połowę" roku i dawał początek tej "ciemniejszej".

Celtowie wierzyli, że w noc Samhain granica dzieląca świat żywych i umarłych jest szczególnie cienka. Dzięki temu właśnie tej nocy dobre duchy zapraszane są do domów, a złe duchy są przeganiane. Przeganiane poprzez ubieranie się w straszne stroje, które są dziś tak popularne w trakcie Halloween.

Współczesne Halloween utraciło swój "duchowy" wymiar. Święto jest obecnie międzynarodowym dniem straszenia i dobrej zabawy. Najchętniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Obchody polegają przede wszystkim na ubieraniu przeróżnych (najczęściej strasznych) kostiumów, a także chodzeniu od domu do domu i proszeniu o słodycze (trick or treat). Jeśli łakoci nie dostaniemy, serwujemy właścicielom posesji psikus.

Podczas Halloween w wymienionych wyżej krajach przygotowuje się specjalne dania na tę okazję. W Irlandii popularny jest Barmbrack - coś na kształt chleba z rodzynkami i innymi bakaliami. W USA na stołach królują cukierki robione na wzór małej dyni, czy kościotrupa, a także popcorn prażony w karmelu, czy pieczone pestki dyni.

W Polsce tradycja Halloween zaczęła się pojawiać w latach 90-tych. Każdego roku święto jest coraz bardziej popularne. Nie jest jednak obchodzone tak, jak choćby w USA. Dzieci nie biegają poprzebierane po ulicach, nie gotujemy specjalnych przysmaków, stosunkowo mało ludzi przystraja swoje domy wydrążonymi dyniami. Możemy za to iść na jedną z wielu halloweenowych imprez do klubu.

Zamiłowanie młodych ludzi do Halloween budzi w Polsce kontrowersje. Większość zagorzałych katolików traktuje to święto jako dzień, w którym czci się szatana, lub jako pogańską tradycję. Tym bardziej, że jest to wigilia Wszystkich Świętych - pełnego zadumy dnia, w którym czcimy pamięć o zmarłych.

Mniej radykalne podejście reprezentują osoby, które rozpatrują Halloween jako święto całkowicie świeckie, poświęcone wielbieniu wymyślonych duchów i dzieleniu się słodyczami.

Czy Twoim zdaniem w Polsce powinno się obchodzić Halloween?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro