Reklama
Reklama

Skrót może uratować życie

Każdego dnia na polskich drogach, chodnikach i w przeróżnych miejscach publicznych dochodzi do wypadków. "ICE" ma ułatwić ratownikom kontakt z rodziną poszkodowanych.

Wypadek, jak to wypadek, zdarza się w najmniej odpowiedniej chwili. Wielokrotnie jedynym przedmiotem znajdowanym przy poszkodowanej osobie jest jej telefon komórkowy. Choć mogłoby się wydawać, że telefon w takim przypadku jest pomocny, często zdarza się, że z listy kontaktów nie można wywnioskować do kogo służby mają zadzwonić.

ICE (In Case of Emergency), czyli tłumacząc na język polski - w razie wypadku, to międzynarodowy skrót, który wpisywany jest w telefonie komórkowym przed nazwą bliskiej nam osoby. Wpisanie w kontaktach np. ICE1 Konrad, ICE2 Klaudia oznacza, że służby dzwoniąc pod wskazany numer uzyskają odpowiedzi na najważniejsze pytania - jaką grupę krwi ma poszkodowany, czy zażywa leki, czy jest na coś uczulony itp. ICE może więc w znacznym stopniu skrócić czas oczekiwania na tak niezbędne informacje, a tym samym zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycie.

Pomysł wyszedł od służb, które każdego dnia interweniują w setkach wypadków. Policjanci, strażacy, ratownicy podkreślają, że wpisanie ICE przed imię swojej mamy, siostry lub męża nic nie kosztuje, a może nam ocalić życie!

Alternatywą dla wpisywania w telefonie komórkowym skrótu ICE jest noszenie przy sobie Karty ICE.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
1℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
25.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro