Reklama
Reklama

Arka Noego. Nowy Koniec Europy

9 i 10 października w Teatrze Nowym odbędą się jedyne przedstawienia w Poznaniu spektaklu "Arka Noego. Nowy Koniec Europy". Towarzyszy im konferencja "Europa teologiczna. Europa polityczna." o tożsamości europejskiej w XXI wieku. Jest organizowana wspólnie z rocznikiem filozoficznym "Teologia Polityczna". Wśród patronów medialnych są WTK i Epoznan.pl.

Spektakl Janusza Wiśniewskiego "Arka Noego. Nowy Koniec Europy" można zobaczyć 9 i 10 października, na Dużej Scenie Teatru Nowego. Bilet normalny kosztuje 70 zł, a ulgowy 30 zł.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Wokół spektaklu jest organizowana konferencja: "Europa teologiczna. Europa polityczna." z udziałem wybitnych myślicieli. Odbywać się będzie na Trzeciej Scenie Teatru Nowego 10 października, od godz. 14. Wstęp za okazaniem bezpłatnych biletów dostępnych w kasie Teatru.

Wydarzenie dobywać się będzie pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP, śp. Marii Kaczyńskiej oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka.

Program konferencji:

g. 14.00 Europa teologiczna

Agnieszka Kołakowska, Antoni Libera
prowadzenie: Dariusz Karłowicz

g. 16.30 Europa polityczna

Bassam Tibi, Zdzisław Krasnodębski
prowadzenie: Marek A. Cichocki

Marek A. Cichocki - filozof, germanista, politolog, znawca stosunków polsko-niemieckich. Współtwórca i redaktor Teologii Polirycznej, Dyrektor Programowy Centrum Europejskiego w Natolinie i Redaktor Naczelny pisma Nowa Europa, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizuje się w historii idei i filozofii politycznej). Publikuje w prasie codziennej i czasopismach. W latach 2000 - 2002 wykładał nauki polityczne w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza. W latach 1995-2004 Kierownik Projektów, od roku 2000 Dyrektor Programowy Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Stypendysta Fundacji im. Konrada Adenauera w Sant Augustin, Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu i Uniwersytetu w Tybindze.

Dariusz Karłowicz - filozof, publicysta. Wraz z Markiem A. Cichockim założył i wydaje rocznik filozoficzny Teologia polityczna. Publikuje w prasie codziennej i czasopismach, m.in. w Znaku, Więzi, Tygodniku Powszechnym, Życiu i Rzeczpospolitej. Związany ze środowiskiem krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej, jest członkiem Klubu Przyjaciół i Sponsorów OMP. Zasiada w Radzie Powiernicznej Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest członkiem Rady Programowej kwartalnika First Things - edycja polska. Współtwórca Fundacji Świętego Mikołaja, przekształconej z działającej wcześniej nieformalnie Agencji Świętego Mikołaja. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Fundacji. Absolwent studiów filozoficznych na Akademii Teologii Katolickiej. W 1997 uzyskał w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk stopień doktora filozofii. W latach 1992-1999 był Dyrektorem Kreatywnym w agencjach Market Link i Data Studio. W 1999 został Dyrektorem ds. Marketingu w Towarzystwie ubezpieczeniowym Allianz. Za książkę "Koniec snu Konstantyna" otrzymał w 2005 Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego. W 2007 za wkład w rozwój myśli filozoficznej i politycznej oraz czynną pomoc chorym i potrzebującym otrzymał nagrodę Feniksa od Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Agnieszka Kołakowska
- studiowała filozofię, lingwistykę i filologię klasyczną na Uniwersytecie w Yale. Podczas studiów doktoranckich w Cambridge przedmiotem jej badań była filozofia starożytna. Obecnie pracuje nad tłumaczeniami (głównie na angielski) oraz publicystyką. Mieszka w Paryżu. Nakładem redakcji rocznika Teologia polityczna ukazała się ostatnio jej książka "Wojny kultury i inne wojny", w której zostały zebrane teksty publicystyczne Agnieszki Kołakowskiej pisane dla Rzeczpospolitej, Przeglądu Politycznego, Znaku, Wprost, Zeszytów Karmelitańskich oraz Teologii Politycznej. Artykuły z ostatnich dziesięciu lat dotyczą przede wszystkim plag nękających drugą połowę XX i XXI wieku.

Zdzisław Krasnodębski - socjolog i filozof połeczny, członek Polskiej Akademii Nauk. W latach od 1976 do 1991 wykładał socjologię teoretyczną i filozofię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też doktoryzował się w 1991 roku. Od 1995 profesor Uniwersytetu w Bremie, a od 2001 także Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wśród jego najważniejszych publikacji są: Rozumienie ludzkiego zachowania: Rozważania o filozoficznych podstawach nauk humanistycznych i społecznych (1986), Upadek idei postępu (1991), Postmodernistyczne rozterki kultury (1996), Demokracja peryferii (2003), Drzemka rozsądnych (2006). Współpracował z miesięcznikiem Znak oraz Dziennikiem ( w tym dodatkiem Europa). Komentuje bieżące wydarzenia polityczne i społeczne w dzienniku Rzeczpospolita.

Antoni Libera
- pisarz, tłumacz, reżyser, znawca twórczości Samuela Becketta. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzował się w Polskiej Akademii Nauk. Przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze. Sztukami Becketta zajmuje się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Dotychczas zrealizował blisko trzydzieści spektakli. Tłumaczył również Oscara Wilde`a i tragedie Sofoklesa (m.in. Antygonę) oraz dokonał nowego przekładu Makbeta Szekspira i kanonu poezji Friedricha Holderlina. Przekłada też libretta operowe (m.in. Śmierć w Wenecji Benjamina Brittena, Czarną maskę i Króla Ubu Krzysztofa Pendereckiego oraz Music Programme Roxany Panufnik). W 1998 jego pierwsza powieść, Madame, wygrała konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Znak, po czym stała się jednym z największych bestsellerów ostatniej dekady. W ciągu 10 lat osiągnęła łączny nakład 90 tysięcy egzemplarzy i przełożona została na ponad 20 języków. W 1999 była nominowana do Nagrody Nike i została wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego, a w 2002 znalazła się w ścisłym finale (7 książek spośród 123) irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award. W latah 1988-1993 Libera współredagował czasopismo Puls, a w latach 1996-2001 był kierownikiem literackim w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Jest członkiem PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz amerykańskiego Samuel Beckett Society.

Bassam Tibi
- profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Getyndze (od 1988) oraz, jako specjalista od Islamu, doradca rządu niemieckiego. Urodził się w Damaszku. Na uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem studiował nauki społeczne, filozofię i historię. Jego wykładowcami byli Max Horkheimer, Theodor W. Adorno, Jurgen Habermas, Iring Fetscher i Alexander Mitscherlich. Habilitował się na uniwersytecie w Hamburgu. Wykładał gościnnie m.in. na uniwersytetach w Berkeley, Ankarze, Wiedniu oraz uczestniczył w pracach badawczych Uniwersytetu Harvarda. Ostatnio współpracował z Uniwersytetem Yale. Głównym przedmiotem jego zainteresowań są ruchy fundamentalistyczne w świecie muzułmańskim, a przede wszystkim arabskim. Jest autorem licznych książek, m.in.: "Die Krise des modernen Islams" (1991), "Die fundamentalistische Herausforderung. Der Islam und die Weltpolitik" (1992), "Die Verschwörung. Das Trauma arabischer Politik" (1993), Krieg der Zivilisationen. Politik und Religion zwischen Vernunft und Fundamentalismus (1995). Jego ostatnie publikacje to: Islamism and Islam (2010, Yale University Press), Islam"s Predicament with Modernity. Religious Reform and Cultural Change (2009, Routledge), Islam, World Politics and Europe (Routledge, 2008).

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
32.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro