Reklama
Reklama

Ciąg dalszy sporu wokół Teatru Ósmego Dnia

Trwa wymiana listów po reprymendzie wiceprezydenta Hinca udzielonej Ewie Wójciak. Przeciw cenzurze władz opowiadają się czołowe postacie polskiej kultury. Przeciw angażowaniu się w politykę kultury finansowanej ze środków publicznych apeluje 10 poznańskich instytucji kulturalnych.

Sławomir Hinc skrytykował artystów Teatru Ósmego Dnia po tym, jak wystosowali wyrazy poparcia dla posła PO Janusza Palikota. Wiceprezydent przywołał do siebie dyrektorkę teatru Ewę Wójciak i miał zapytać, jak jej placówka poradziłby sobie bez publicznych dotacji. Liderka "Ósemek" przyrównała jego działanie do cenzury z epoki PRL i oświadczyła na stronie internetowej teatru, że sygnatariuszem listu poparcia dla Palikota był zespół Teatru Ósmego Dnia, a nie sam dotowany z publicznych środków teatr.

Wiceprezydent za przywołanie na dywanik dyrektorki Teatru Ósmego Dnia został skrytykowany przez media, ludzi kultury i działaczy społecznych, a także radnego PO Jakuba Jędrzejewskiego. W ubiegłym tygodniu kolejne wyrazy poparcia dla "Ósemek" napłynęły od wybitnych postaci polskiej kultury, m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, dyrektora artystycznego Nowego Teatru w Warszawie, Grzegorza Jarzyny, dyrektora naczelnego i artystyczny TR Warszawa, a także 9 innych artystów, dyrektorów czołowych polskich teatrów i naukowców. W liście napisali: "Wyrażamy zaniepokojenie bezpodstawną ingerencją władz Poznania w wolność wyrażania poglądów politycznych artystów Teatru Ósmego Dnia. Groźba wycofania dotacji publicznej jest formą cenzury ekonomicznej".

List wyglądający na odsiecz dla prezydenta Hinca nadszedł teraz z Poznania. W "Stanowisku Poznańskich Instytucji Kultury" można przeczytać: "W nawiązaniu do artykułów, które ukazały się na łamach "Gazety Wyborczej", niżej podpisane osoby, reprezentujące poznańskie instytucje kultury, identyfikują się ze stwierdzeniem, iż kultura finansowana ze środków publicznych winna być apolityczna, bowiem jest adresowana do wszystkich odbiorców, niezależnie od ich poglądów". List podpisali dyrektorzy teatrów Nowego, Animacji i Muzycznego, CK Zamek, Galerii Miejskiej Arsenał, Biblioteki Raczyńskich, Muzeum Archeologicznego, Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Estrady Poznańskiej oraz Domu Kultury "Stokrotka".

W środę, Palikot na swoim blogu nawoływał do dymisji Hinca: "Pomijam niegodziwości tkwiące w fakcie, że się chce łamać kręgosłupy uzależnionym od siebie urzędnikom, ale nie mogę zaakceptować faktu tej polityki urazów. Nie dość, że robi się głupstwa, to się brnie w nie dalej. Oczekuję dymisji Hinca!!!! Każdy, kto się nie zgadza z tą cenzurą, proszony jest o wysłanie, pod poniższynumer pana prezydenta, smsa o następującej treści; zrzucamy Hinca! Lub w skrócie - zrzucamy cię!".

Kto ma rację w sporze o apolityczność samorządowych instytucji kultury?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
12.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro