Reklama

Przez pomyłkę władz Miasta większe opłaty za przedszkole?

fot. All For Planet
fot. All For Planet

Miało być taniej, będzie drożej. Przez błąd radnych i urzędników rodzice mogą zapłacić więcej za posłanie dziecka do przedszkola.

Od września znikają opłaty stałe za pobyt dziecka w przedszkolu. Rodzice będą więc płacić tylko za rzeczywisty czas pobytu dziecka w przedszkolu. Miało być łatwiej i taniej. Miało. Ale urzędnicy i radni... się pomylili.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Nowe przepisy miały sprawić, że opłaty stanieją, jednak urzędnicy ani radni nie przeczytali uchwały dokładnie. Tymczasem na jej mocy rodzice mieliby płacić za wszystkie godziny powyżej podstawy programowej, a nie tylko za trzy. To skutkowałoby... podniesieniem opłat. Teraz radni chcą szybko swój błąd naprawić - tyle, że najbliższa sesja odbędzie się ostatniego dnia sierpnia.

Błąd wkradł się w obliczenia i zamiast planowanej obniżki, radni przegłosowali podwyżkę. Nowa uchwała zakłada pięć bezpłatnych godzin pobytu dziecka w przedszkolu i wprowadzenie opłat za wszystkie godziny ponadpodstawowe, a nie - jak początkowo zapewniało miasto - tylko za trzy. Zyskaliby rodzice, którzy zostawiają dzieci na mniej niż 8 godzin, reszta - musiałaby zapłacić więcej. Przykładowo, za 10 godzin dziennie 280 złotych miesięcznie, a nie jak dotychczas - 154.

Miasto ma obowiązek zapewnienia dzieciom miejsca w przedszkolach. Pomyłka władz i wyższe opłaty mogłyby być więc ciężarem, którego część rodziców mogłaby nie udźwignąć.

Teraz miasto próbuje naprawić swój błąd. Lekarstwem ma być poprawka do uchwały, a w niej zapis o maksymalnej opłacie za przedszkola - górną granicą będzie 178 złotych miesięcznie.

Radni poprawią uchwałę na najbliższej sesji, czyli w ostatni dzień sierpnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro