Reklama

Milicja znowu pilnuje

fot. Mateusz Gawarecki
fot. Mateusz Gawarecki

Muzeum policji drogowej w Poznaniu powstanie jeszcze w tym roku. Jego pierwszy eksponat, milicyjny Polonez, stoi już przy stacji kontroli pojazdów przy wjeździe do Dopiewa. Jest na chodzie, chociaż nie wolno mu włączać sygnału na publicznej drodze.

Muzeum będzie można zwiedzać jeszcze w tym roku. Powstaje w budynku policji przy ul. Taborowej w Poznaniu. - Postaramy się pokazać nie tylko historię policji drogowej, chociaż to jej będzie poświęcona większa część ekspozycji. - zapowiada podinspektor Zbigniew Rogala, naczelnik wydziału drogowego i inicjator muzeum. - Będzie można zobaczyć jak się kształtowało wyposażenie i umundurowanie policji od czasu odzyskania polskiej niepodległości aż do współczesności. - dodaje.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


Na razie biały milicyjny Polonez stacjonuje w Dopiewie. Wyjeżdża codziennie rano z garażu, wywołując w podpoznańskiej gminie lekki popłoch. Na razie stoi przed miejscową stacją kontroli pojazdów, gdzie był wyremontowany.

- Jest to seryjny Polonez przerobiony na radiowóz. Oryginalne egzemplarze z lat 80. zostały już niestety pocięte na żyletki. Były to samochody bardzo eksploatowane. - mówi Zbigniew Kopras, właściciel stacji. Remontowanie starych pojazdów to jego pasja. Ma u siebie m.in. mikrusa, Cadillaca i Harleya Davidsona. Na renowację czeka Volkswagen Karmann. Zbigniew Korpas ubolewa, że w Polsce mało kto dba o historię rodzimej motoryzacji. - Trudno dostać Polonezy, części, milicyjne koguty. Zaraz nie będzie skąd brać eksponatów. - tłumaczy.

Podinsp. Rogala gromadzi eksponaty również za własne środki. Zakupił m.in. dużego fiata, którego remont ma się zacząć w tym roku. - Trafia do nas duża pomoc od przyjaciół. - tłumaczy. Współpracuje z nim m.in. Krzysztof Kłosowski, który szyje mundury przedwojennej granatowej policji. Zbigniew Rogala zapowiada, że najbogatszym okazem muzeum będzie zrekonstruowany milicyjny motocykl Junak. Wiadomo już, że będzie można tam też zobaczyć dwa motory MZ.

Muzeum wciąż szuka eksponatów. Zależy mu bardzo m.in. na zdobyciu roweru produkowanego przez Adama Kamińskiego, który przed wojną należał do podstawowego wyposażenia polskich policjantów. Każdy, kto chciałby pomóc w zbieraniu pamiątek po dawnej policji, proszony jest o kontakt z Wydziałem Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu, ul. Kochanowskiego 2a, tel. 061-84-144-00.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
25.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro