Reklama
Reklama

219. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Polska świętuje dziś rocznicę uchwalenia przez siebie drugiej na świecie i w Europie ustawy zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była wybitnym dokumentem doby Oświecenia i próbą naprawy państwa w przededniu zaborów. Dziś przez starówkę przeszła wielka 3-majowa parada z udziałem ułanów, orkiestry i pocztów sztandarowych. Główne uroczystości odbyły się w południe pod Ratuszem.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 r. była próbą gruntownej odnowy w znacznym stopniu anachronicznego ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Konstytucja ta była pierwszym tego typu nowoczesnym dokumentem w Europie, nie licząc spisanej w 1755 r. konstytucji korsykańskiej. Przyjęta przez polski sejm zrównała politycznie mieszczan i szlachtę, a także zapewniła ochronę państwa chłopom. Znosiła m. in. liberum veto. Chociaż nie zdołała ocalić państwa, a nawet sprowokowała sąsiadów do interwencji i dokonania II rozbioru Polski, Konstytucja 3 Maja przyczyniła się do podtrzymywania idei niepodległościowych w polskim społeczeństwie. Inspirowała też ustawodawstwo w innych europejskich krajach.

Poznańskie obchody 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 10.00 w kościele farnym. Mszę św. celebrował bp. Zdzisław Fortuniak. W tym czasie na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania formowała się Młodzieżowa Parada 3-go Maja. Na pl. Kolegiackim przy ul. Za Bramką do marszu przygotowała się też Orkiestra Miasta Poznania przy MPK pod dyrekcją Jarosława Goerlicha. Stawił się również Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania.

Po godz. 11.20 rozpoczął się paradny przemarsz ul. Gołębią, pl. Kolegiackim, ul. Wodną, ul. Garbary, pl. Bernardyńskim, ul. Podgórną i ul. Wrocławską na Stary Rynek. Tam pod Ratuszem już od kilkudziesięciu minut można było usłyszeć stosowne zapowiedzi narratora. Do południa uczestnicy parady zajęli miejsca: kompania honorowa z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, poczty sztandarowe, orkiestra i młodzież. Specjalni goście usiedli w loggiach Ratusza.

O godz. 12:00 z ratuszowej wieży rozbrzmiał hejnał zagrany w cztery strony świata. Chwilę później można było usłyszeć hymn państwowy w wykonaniu orkiestry MPK. Po podniesieniu flagi krótkie wystąpienie wygłosił prezydent Grobelny. Później złożono kwiaty przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej Ratusza.

Jaki jest Twój stosunek do świąt państwowych?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro