Reklama

Czeski artysta stworzy rzeźbę dla Poznania

fot. KWP w Poznaniu
fot. KWP w Poznaniu

Gigantyczna instalacja, którą stworzy światowej sławy artysta David Cerny, stanie w centrum Poznania. Uroczyste odsłonięcie rzeźby "Golem" odbędzie się 5 maja o godzinie 18.00 przy Al. Marcinkowskiego.

Rzeźba wykonana zostanie ze stali nierdzewnej. Prezentować będzie ażurową postać kroczącego Golema. Dzięki temu, rzeźba będzie wyglądała, jakby Golem kroczył po Poznaniu. Rzeźba ma przypominać o wspólnych żydowskich korzeniach Poznania i Pragi.

Dzieło zostało zamówione przez Wielkopolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Uroczyste odsłonięcie rzeźby nastąpi 5 maja o 18.00. O 17.00 w galerii Arsenał zaprezentowana zostanie wystawa rzeźb i instalacji Cernego. Tego samego dnia o 14.30 w Collegium Maius odbędzie się spotkanie z artystą.

David Černý to czeski rzeźbiarz, którego prace z założenia umieszczane w miejscach publicznych mają wzbudzać kontrowersje. Jest m.in. autorem postaci dzieci wspinających się na żiżkovską Wieżę Telewizyjną oraz rzeźby świętego Wacława siedzącego na martwym, odwróconym koniu w praskiej Lucernie, co stanowi bezpośrednią parodię najsłynniejszego praskiego pomnika autorstwa Josefa Václava Myslbeka, znajdującego się na Placu Wacława.W roku 2000 otrzymał najważniejszą w Czechach nagrodę w dziedzinie sztuk plastycznych - Nagrodę Chalupeckiego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro