Reklama
Reklama

Dzień dla Ziemi

fot. fot. ZDM
fot. fot. ZDM

Za 40 lat z naszej planety może zniknąć milion gatunków zwierząt i roślin. Tylko człowiek jest w stanie zatrzymać tę katastrofę.

22 kwietnia w Polsce obchodzony jest Dzień Ziemi. Na świecie obchody odbywają się miesiąc wcześniej - 21 marca. Są to jedyne dni w roku poświęcone ochronie środowiska przyrodniczego naszej planety. Święto ma na celu popularyzowanie kultury i postaw ekologicznych wśród społeczeństwa.

W ramach Dni Ziemi, 23 oraz 24 kwietnia 2010 r., pod hasłem "Dbaj o czystość i wizerunek Miasta" młodzi poznaniacy będą sprzątać m. in. tereny przy Dębinie, os. Rusa i Park Cytadela. Akcja, wpisująca się w Dni Ziemi, jest rodzajem lekcji ekologicznej dla młodzieży. Tegoroczny ruch ma także na celu promowanie hasła "Poznań odzyskuje energię", które związane jest z planami budowy spalarni - mówi Józef Rapior z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta.

Naukowcy ostrzegają, że jeśli człowiek nie ograniczy swojego negatywnego wpływu na środowisko naturalne wyginie nawet milion gatunków zwierząt i roślin. WWF opracował "Wskaźnik Żyjącej Planety", z którego wynika, że w ciągu ostatnich stu lat liczba tygrysów żyjących na wolności spadła o 95%. Dziś można podziwiać na wolności tylko 3200 tygrysów. W Polsce w wyniku polowań na rysie, wilki i niedźwiedzie wyginęły prawie wszystkie te zwierzęta.

Przychodzenie z pomocą Ziemi nie jest skomplikowane. Wystarczy ograniczyć emisję szkodliwych dla klimatu gazów cieplarnianych oszczędzając energię, papier i wodę. Własny samochód można zamienić na tramwaj lub pociąg, a podczas zakupów odwiedzać lokalne rynki.

WWF alarmuje, by z wakacyjnych podróży nie przywozić przedmiotów wykonanych z ginących gatunków zwierząt. Powinniśmy też zwrócić uwagę na skład środków tradycyjnej medycyny chińskiej. Pseudoleki zawierają składniki pochodzące z tygrysów, niedźwiedzi i nosorożców.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
30.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro