Reklama
Reklama

List do harcerzy ostatnim listem Prezydenta Kaczyńskiego

W sobotę, 10 kwietnia, Wielkopolscy Harcerze ZHR otrzymali sztandar oraz patrona - hm. Floriana Marciniaka. Był Wielkopolaninem, a także pierwszym dowódcą Szarych Szeregów. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce wczoraj, zmusiły organizatorów obchodów do zmiany planów. Tylko część zaplanowanych wydarzeń miała miejsce. Głównym punktem uroczystości było odczytanie listu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który napisał do wielkopolskich harcerzy. Dokument jest ostatnim podpisanym przez zmarłego wczoraj Prezydenta.

Choć dzień wręczenia sztandaru i przyznania patrona dla wielkopolskich harcerzy miał być bardzo szczęśliwy, tragedia, która wydarzyła się pod Smoleńskiem jednoznacznie przekreśliła plany organizatorów. Zrezygnowano z apelu i inscenizacji walk. O godzinie 14.00 odbyła się natomiast msza święta w kościele świętego Wojciecha, która była celebrowana nie tylko w intencji harcerzy, ale przede wszystkim ofiar katastrofy. Mszy św. przewodniczył ks. bp prof. dr hab. Marek Jędraszewski.

Msza święta rozpoczęła się odczytaniem listu Prezydenta Kaczyńskiego. Wspomniał w nim m.in. o konieczności brania przykładu z dawnych bohaterów - takich jak Florian Marciniak. Zaznaczył, że ich zachowania uczą współczesną młodzież dostrzegać sprawy, które przerastają indywidualne korzyści. Uczą również być gotowym do poświęceń oraz kochać ojczyznę.

Harcerze z powagą słuchali słów napisanych przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Często reagowali płaczem. Po zakończeniu uroczystej mszy, w której udział wzięło wielu zuchów, ale też poznaniaków, którzy chcieli oddać hołd zmarłym, harcerze wyruszyli w miejsca, gdzie zbierali się mieszkańcy miasta.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
116.15 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro