Reklama

Sterylizacja lekiem na bezpańskie zwierzaki?

fot. KWP w Poznaniu
fot. KWP w Poznaniu

Jak walczyć z bezdomnością kotów i psów? Co zrobić, żeby nie przybywało bezpańskich zwierzaków? Ogólnopolska Akcja Sterylizacji Zwierząt - Marzec 2010 ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat problemu bezdomności zwierząt.

Bezdomność zwierząt, ich złe traktowanie,przepełnione schroniska. To problemy, o których wciąż mówi się zbyt mało. Prowadzona obecnie już 10 -ta edycja Ogólnopolskiej Akcji Sterylizacji Zwierząt ma za zadanie zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą problemów bezpańskich zwierząt, a także uczulić właścicieli zwierząt domowych na problemy ich pupili.

Akcja trwa cały marzec i w jej ramach można poddać swojego zwierzaka sterylizacji/kastracji w promocyjnych cenach. Za kastrację kocura zapłacimy 60zł, psa -120zł, za sterylizację kotki 100zł, a suki 200zł (podane ceny to maksymalny koszt zabiegu). Ceny uwzględniają znieczulenie, a także zdjęcie szwów. Zwierze, które zostaje zapisane na zabieg musi być zdrowe i przygotowane do sterylizacji.

Bezdomne zwierzęta również poddane zostaną zabiegom. Dotychczas, były sterylizowane w schronisku przy ul. Bukowskiej. W tym roku miasto podpisało umowę z przychodnią weterynaryjną, która ma swoją siedzibę przy ul. Bnińskiej 40.

Kto zajmuje się wyłapywaniem bezpańskich kotów? Fundacje, które działają na terenie naszego miasta. Mieszkańcy muszą tylko wskazać miejsce pobytu takich zwierząt, a przedstawiciele np. Fundacji Agapeanimali złapią koty, zawiozą je do lecznicy, a po zabiegu wypuszczą na wolność.

Sterylizacja u zwierząt domowych, mimo swoich niewątpliwych zalet, nadal budzi wiele kontrowersji wśród właścicieli zwierząt. Właściciele sądzą, że suka powinna posiadać przynajmniej jeden miot w życiu i martwią się, że wyrządzą zwierzęciu krzywdę, pozbawiając go możliwości rozrodczych. A także, że następstwem operacji może być otyłość i zaburzenia w zachowaniu pupila. Lekarze weterynarii zgodnie twierdzą jednak, że to mit i że są zobowiązani pomagać zwierzętom, a nie wyrządzać im krzywdę i okaleczać na całe życie.

Często widać na ulicach bezpańskie zwierzęta wałęsające się w poszukiwaniu jedzenia, w dodatku większość schronisk jest przepełnionych. Ze względów finansowych usypia się setki niechcianych zwierząt rocznie!

Sterylizacja ogranicza liczbę urodzin, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia skali tego dramatycznego problemu.

Do tegorocznej Akcji Sterylizacji przystąpiły następujące przychodnie na terenie Poznania: Przychodnia Weterynaryjna "Na Polance", Gabinet weterynaryjny K. Gryglewska, Przychodnia Weterynaryjna-Animal Center, Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna Kosińska& Gogulski, Przychodnia Weterynaryjna "Kociak", Praktyka Weterynaryjna MY PET, Gabinet weterynaryjny lek. Wet Dariusz Filipiński, a także Gabinet weterynaryjny AMICUS.

Czy wysterylizujesz swojego psa lub kota?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

W kilkunastu powiatach ostrzeżenie IMGW odwołano
19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro