8 marca: Dzień Kobiet
8 marca jest to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Święto narodziło się w 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Wiązało się z walką o emancypację kobiet i ruchem socjalistycznym. Po ponad stu latach w Polsce dla niektórych to "komunistyczne święto", a dla wielu innych jedna z paru okazji w roku, aby dać swojej żonie lub narzeczonej kwiatka.
Pierwsze obchody Dnia Kobiet zostały zorganizowane w 1909 r. przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Upamiętniały zorganizowany rok wcześniej strajk robotnic w Nowym Jorku. Już w 1910 r. Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony przez Międzynarodówkę Socjalistyczną. Święto miało służyć promocji równouprawnienia kobiet i przypomnieć o ofiarach w szeregach walczących o nie działaczek.
Propagandowy wymiar Dnia Kobiet został umiejętnie zagospodarowany przez komunistów. Osobom pamiętającym PRL-owskie masówki może się on kojarzyć z wręczanym "z urzędu" wszystkim obywatelkom goździkiem. Z czasem goździki zaczęły ustępować tulipanom, a politykę zastąpił bardziej towarzyski wymiar święta.
Dziś w polskich miastach Dniu Kobiet tradycyjnie towarzyszy organizowana przez feministki Manifa. Dziś już nie walczą, tak jak ich koleżanki sto lat temu, o prawo głosu czy kandydowania w wyborach. Upominają się m.in. o tzw. "szklany sufit" w wyniku którego na kluczowych stanowiskach w polityce i biznesie można znaleźć więcej mężczyzn niż kobiet. Statystycznie polskie kobiety zarabiają też mniej od mężczyzn.
Najpopularniejsze komentarze