Reklama

Budowa Kolektora Prawobrzeżnego II rusza we wtorek

W przyszłym tygodniu ruszy jedna z ważniejszych inwestycji w Poznaniu w ostatnich latach. Realizacja planu umożliwi między innymi skanalizowanie Szczepankowa, Starołęki uruchomienie terenów przyautostradowych, budowę kampusu Warta Politechniki Poznańskiej oraz budowę nowych osiedli mieszkaniowych.

Od wtorku 2 marca rozpoczną się prace wzdłuż ulicy Podwale. Jak zapowiada inwestor nie powinno to stanowić utrudnień dla mieszkańców Poznania. Ponieważ prace wykonywane będą na chodniku - w tunelu. Problemy mogą się pojawić, gdy prace przeniosą się na rondo Śródka i ulicę Jana Pawła II.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Do tej pory w Poznaniu bardzo brakowało kolektora prawobrzeżnego - czyli wielkiej rury do odpływu ścieków, która obsługiwałaby blisko połowę miasta. Uniemożliwiało to wszystkie inwestycje od Nowych Zawad do południowej części Rataj.

Kolektor Prawobrzeżny II powstaje między innymi by odciążyć istniejący Kolektor Prawobrzeżny I, który uniemożliwia przyłączenie kanalizacji sanitarnej na prawym brzegu miasta. Poza tym jego brak jest przyczyną zablokowania rezerw inwestycyjnych Poznania. Kolektor daje również możliwości przejęcia nowych odbiorców z terenów Łaciny, Szczepankowa, Starołęki oraz Swarzędza.

Dzięki inwestycji poznaniacy zyskają poprawę stanu życia, poprawę stanu środowiska, polepszenie i rozwój infrastruktury. A także wzmocnienie pozycji Poznania, jako usługowego centrum o randze ponadregionalnej, oraz możliwość prowadzenia zrównoważonej i nowoczesnej gospodarki.

Projekt wykona konsorcjum firm: POL-AQUA S.A. (lider), SONNTAG Baugesellschaft mbH (partner), oraz PHARMGAS S.A.(partner). Wartość inwestycji to 100 mln złotych. Koszty inwestycji poniesie Aquanet, przewidziane jest również dofinansowanie z Funduszu Spójności - wówczas Unia Europejska pokryje 50 procent inwestycji. Natomiast koszty budowy Kolektora Deszczowego poniesie Zarząd Dróg Miejskich.

Umowa została podpisana 29 grudnia 2009 roku. Prace budowlane miały rozpocząć się 29 stycznia 2010 roku, jednak termin rozpoczęcia inwestycji został przeniesiony na marzec ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Według planów remont ma zakończyć się w styczniu 2012 roku.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro