Przyszłość Chwaliszewa według studentów
W tym tygodniu został rozstrzygnięty studencki konkurs architektoniczny dotyczący rewitalizacji Chwaliszewa. Młodzi projektanci z Politechniki Poznańskiej proponują stworzenie parku w starym korycie Warty. Na Chwaliszewie widzieliby niską, nowoczesną zabudowę nawiązującą do historycznego układu ulic.
Chwaliszewo to jedna z najstarszych części Poznania. Po zniszczeniach II wojny światowej pozostawała w wielu fragmentach niezagospodarowana. Straciła też wizualnie po zasypaniu starego koryta Warty, w którym do dziś znajdują się głównie parkingi. Zasypanie tego fragmentu rzeki zapobiegło powodziom, które przez ostatnie 500 lat nawiedzały Poznań średnio co dwa lata.
Ze względu na dobrą lokalizację pomiędzy Starym Rynkiem i Ostrowem Tumskim, Chwaliszewo przyciąga ostatnio nowych inwestorów. W najbliższych latach powstanie tam m.in. nowy, reprezentacyjny gmach Wyższej Szkoły i Logistyki. Jednym ze znaków zmian jest pojawienie się w tej okolicy stylizowanych latarni, takich samych, jakie stoją na Starym Rynku.
W tym tygodniu swoją wizję przyszłości Chwaliszewa przedstawili studenci Politechniki Poznańskiej. Rozstrzygnięto adresowany do nich konkurs architektoniczny na koncepcję rewitalizacji dzielnicy. Niestety udało nam się dotrzeć za pośrednictwem uczelni tylko do części zgłoszonych prac. Jeżeli któryś z pominiętych w ten sposób zespołów chciałby się także podzielić swoją wizją odnowy Chwaliszewa, zapraszamy do nadesłania wizualizacji na adres [email protected].
Pierwszą nagrodę publiczności oraz pierwszą nagrodę jury w kategorii aranżacja zieleni otrzymały Michalina Dzięgielewska i Agnieszka Dopierała. Opiekunem ich projektu była Hanna Michalak. Projekt ten przewidywał stworzenie w starym korycie Warty terenów typowo rekreacyjnych z bujną roślinnością i podłużnymi zbiornikami wypełnionymi wodą, które zimą zamieniałyby się w lodowisko. Michalina Dzięgielewska i Agnieszka Dopierała zgłosiły do konkursu dwie prace. Druga z nich, powstająca pod kierunkiem Dominiki Pazder, zdobyła pierwszą nagrodę jury w kategorii projekt urbanistyczny. Przewidywał on stworzenie na Chwaliszewie przestrzeni publicznej dostosowanej do organizacji dużych imprez masowych. Uwzględniał również mały amfiteatr oraz podłużne koryto z wodą, będące osią parku.
Pierwsza nagroda publiczności w kategorii projekt urbanistyczny przypadła zespołowi Alicji Witkowskiej i Beaty Wilk oraz ex aequo Emili Wysockiej i Katarzynie Wawrzyniak. Opiekunem obydwu zespołów był Bartosz Kaźmierczak. Pierwsza z prac przedstawia Chwaliszewo jako trakt handlowo-usługowy prowadzący od Starego Rynku aż po Ostrów Tumski, z alejkami spacerowymi oraz bulwarami nadwarciańskimi. Ciekawostką tej koncepcji był pomysł ławek z suwakami, które umożliwiają swobodną aranżację przestrzeni. Drugi projekt również przewidywał funkcje handlowo - usługowe, a także ustawienie ławek zaprojektowanych przez mieszkańców Chwaliszewa, młodych designerów i słynnych poznaniaków.