Reklama
Reklama

Polskie urzędy utrudniają przepływ funduszy z UE

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

Przedsiębiorcy skarżą się, że w skutecznym pozyskiwaniu wsparcia z funduszy Unii Europejskiej często przeszkadza im drobiazgowość polskiej biurokracji. Z ich perspektywy, urzędnicy często każą im uzupełniać dokumenty o błahostki, podczas gdy oni sami ponoszą straty przez opóźnienia.

Wielu przedsiębiorców cały czas czeka na pieniądze z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, bo Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prosi ich o uzupełnianie dokumentacji. Zdaniem firm, często są to tłumaczenia dotyczące błahostek. Ale wymiana korespondencji trwa, a firmy przyznanych już unijnych pieniędzy nie dostają.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


"Wspieraniu działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej" służy Działanie 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach z puli dostępnych w nim środków zakontraktowała do końca 2009 r. umowy na blisko 490 mln zł. Ale wypłaciła na razie tylko 22,5 mln zł.

PO Innowacyjna Gospodarka miała być programem dla tych, którzy chcą się rozwijać dzięki nowym technologiom. Tymczasem, jak zauważyli reporterzy WTK, na razie świetnie sprzyja rozwojowi tradycyjnej polskiej "papierologii". W praktyce "wyjaśnienia" przedsiębiorców dotyczą wielu kwestii, a urzędnicy są bardzo czujni.

Np. gdy w biznesplanie jest napisane "komputer z monitorem", to Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości na "laptop" bez zastrzeżeń zgodzić się nie może. Jak przyznają prezesi WAPR-u i dyrektor Regionalnej Instytucji Finansującej, rygorystyczne przepisy dyktuje centrala w Warszawie. A przedsiębiorcy muszą dbać o każdy szczegół, bo inaczej pieniędzy nie będzie.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW odwołał ostrzeżenie dla kilkunastu powiatów!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
61.53 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro