Reklama
Reklama

Prawo pracy - fikcja na papierze?

Pracownicy mają coraz więcej problemów z wyegzekwowaniem od pracodawcy przestrzegania prawa pracy. Osoby, które zatrudniają inne osoby, mają wobec nich zobowiązania. Te nie ograniczają się jedynie do wypłaty wynagrodzenia. Wszystkie zebrane zostały w Kodeksie Pracy, który powinien być przestrzegany zarówno przez pracodawcę jak i samego pracownika.

Pomimo ściśle doprecyzowanych wytycznych, nie każde miejsce pracy wygląda tak, jak powinno. Pracownicy mają najczęściej zastrzeżenia do stanu budynku, w którym muszą pracować oraz niekompletnego wyposażenia pomieszczeń. Narzekają też na niewłaściwą temperaturę pomieszczeń. Coraz więcej pracowników biurowych domaga się refundacji za okulary chroniące oczy przed promieniowaniem monitora.

Inną formą zastrzeżeń ze strony pracowników są zbyt małe wynagrodzenia oraz brak zapłaty za nadgodziny. Ważna dla pracowników jest też forma zatrudnienia. Obecnie modna jest podpisywana umowa o dzieło oraz umowa zlecenie. Nie daje ona jednak żadnego zabezpieczenia związanego z opłatą ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego. Podpisują tego typu umowę, pracownik nie może też zarejestrować się w Urzędzie Pracy, aby takie składki odprowadzać. Wielu więc decyduje się na tzw. pracę na czarno, czyli bez podpisywania umowy z pracodawcą.

Walka z pracodawcą o swoje prawa czasem wydaje się walką z góry przegraną. Warto jednak ją podjąć. Wszelkie uchybienia zawsze możemy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, która rozpatrzy nasze wnioski i przeprowadzi kontrolę w miejscu zatrudnienia.

Czy Twój pracodawca:

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro