Dzień Bezpiecznego Internetu
9 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Został on ustanowiony przez Komisję Europejską i w Polsce jest obchodzony już szósty raz. W tym roku w akcji uczestniczy 60 państw na całym świecie. Ich celem jest propagowanie i nagłośnienie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do Internetu.
W Dniu Bezpiecznego Internetu, firma Microsoft opublikowała wyniki badania przeprowadzonego wśród europejskiej młodzieży. Wynika z nich, że aż 79% nastolatków korzysta z Internetu i portali społecznościowych aktywnie. Przerażające jest to, że 43% młodych ludzi wierzy, iż umieszczenie swoich danych w sieci jest zupełnie bezpieczne. A informacje są różne - o uczęszczanej szkole (44%), o szczegółach miejsca zamieszkania (15%).
66% młodzieży przyznało, że rodzice nie kontrolują ich poczynań w Internecie. W odpowiedzi - badania wskazują, że 40% rodziców nie monitoruje tego, co robi w sieci ich pociecha.
Bezpieczeństwo w Internecie to jeden z największych problemów współczesnego świata. O ile umieszczenie w sieci danych jest łatwe, nie wszyscy zdają sobie sprawę - jak trudno jest je później usunąć. Szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo globalnego medium są dzieci i młodzież. Umieszczanie swoich zdjęć w celu poznania znajomych, informowanie całego świata o posiadanych dobrach materialnych i naiwność - młodzi ludzie nie mają świadomości, że odbiorcami ich wiadomości mogą być osoby niepożądane.
Coraz głośniej jest o akcjach propagujących bezpieczeństwo dzieci w sieci. "3...2...1...Internet!" to pomysł Microsoftu realizowany w klasach 4-6 szkół podstawowych, natomiast "Sieciaki" (Fundacji Orange i Dzieci Niczyje) przeznaczono dla dzieci z klas 1-3. Dziś te dwie organizacje podpisały umowę, na podstawie której będą się wymieniać prawami do korzystania ze stworzonych przez siebie materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa internetowego dzieci.