Kulturalny Poznań 2030
Epoznan.pl dotarł do ostatecznej wersji programu "Kulturalny Poznań", będącego częścią Strategii Rozwoju Miasta Poznania do 2030 r. Dokument przewiduje wzrost wydatków na kulturę, a także powstanie m.in. Nowej Gazowni i Zamku Przemysła. - To są pewne przykłady, które opierają się o nasze założenia budżetowe nie w kontekście 20 lat, a w kontekście tak naprawdę najbliższych 5 lat, bo na tyle tworzy się Wieloletni Plan Inwestycyjny dla miasta. - zaznaczył wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc.
W piątek w Sali Białej Urzędu miasta odbyło się jedno z ostatnich spotkań zespołu roboczego ds. programu "Kulturalny Poznań", będącego częścią Strategii Rozwoju Miasta Poznania do 2030 r. Program postawił dwa cele: "Uzyskanie przez Poznań rangi międzynarodowego centrum kultury i sztuki", a także "Tworzenie optymalnych warunków przestrzennych, infrastrukturalnych i prawno-administracyjnych dla rozwoju kultury".
Poznańska strategia kulturalna
- Musimy pamiętać o tym, że strategia, która dotyczy wszystkich obszarów życia społecznego, nie może być nadmiernie szczegółowa. Nie jest to też strategia tylko kulturalna, ale Miasta Poznania. - mówił na początku piątkowego spotkania wiceprezydent miasta Sławomir Hinc. - Pewna egzemplifikacja, która ma swoje miejsce, nie jest informacją o wyłączności w kontekście tego, co jest, albo w kontekście tego, co chcielibyśmy zrobić w mieście. To są pewne przykłady, które opierają się o nasze założenia budżetowe. Nie w kontekście 20 lat, a w kontekście tak naprawdę najbliższych 5 lat, bo na tyle tworzy się Wieloletni Plan Inwestycyjny dla miasta. Pewne zapisy, które są, są na tyle ogólne (...), że pozwalają odnaleźć się działaniom w bardzo wielu różnych obszarach, które na niwie kultury w naszym mieście się dokonują. - dodał Sławomir Hinc.
"Kulturalny Poznań" postuluje m.in. zwiększenie dostępu mieszkańców miasta do kultury i zakresu inwestycji w edukację kulturalną, m.in. poprzez Centrum Sztuki Dziecka, młodzieżowe i osiedlowe domy kultury, szkoły, fundacje i stowarzyszenia. Popularyzować kulturę mają też imprezy masowe. - Edukacja to jest bardzo ważna rzecz (...). Powinna się odbywać na wielu poziomach. W ten sposób będziemy edukować naszą przyszłą publiczność, czyli odbiorców tejże strategii. - powiedział współtworzący program "Kulturalny Poznań" Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu.
- Zapisano znaczące poszerzenie kapitału społecznego w dziedzinie kultury, poprzez podwojenie liczby osób tworzących kulturę oraz liczby osób w niej uczestniczących. (...) Rzecz jasna nie chodzi o ten wskaźnik. To jest pewien cel, który sobie formułujemy. - objaśniał w piątek założenia dokumentu Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta. - Miasto nie jest głównym organizmem, który tworzy w Poznaniu kulturę. Miasto jest mecenasem, jednym z wielu, i ma ambicję być koordynatorem. (...) Wpisano znaczący wzrost nakładów na kulturę, do 5 proc. w budżecie Miasta. Teraz jest 3,3 proc. - dodał radny Szczuciński. Zaznaczył, że w dokumencie strategii rozwoju miasta do 2030 r. najłatwiej wpisać to, co znajduje się w zasięgu kompetencji miejskich instytucji. - Trudniej jest dokonywać zapisów zjawisk w kulturze, co do których samorząd albo nie może, albo nie powinien nawet określać reguł i ram. Możemy wskazywać na takie instrumenty, które wskażą możliwość pojawiania się nowych ruchów kulturalnych w różnych dziedzinach. - tłumaczył przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta.
- Jeśli za 5 czy 10 lat się okaże, że coś, czego dzisiaj jeszcze nie przewidujemy do końca, powiedzmy muzyka czy animacja, stanie się czymś wiodącym, to wtedy będzie się to mogło w tej strategii odnaleźć. - powiedział później Paweł Szkotak.
Inwestycje
- Programy będą się zmieniać, ale one muszą być realizowane w jakiś miejscach. - stwierdził Paweł Szkotak. Odniósł się tu do nakreślonych w programie "Kulturalny Poznań" planów tworzenia nowych obiektów i instytucji. Są to: Nowa Gazownia, Zamek Przemysła, Pasaż Kultury w przestrzeni Starego Rynku, Uniwersyteckie Muzeum Natury, Galeria Sztuki Współczesnej, hala widowiskowa na 10-15 tys. widzów. W niedalekiej przyszłości kulturze służyć mają też nowy Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim, rewitalizacja i adaptacja turystyczno-kulturalna XIX pierścienia fortecznego w Poznaniu, nowe Centrum Teatru Niezależnego, a także zaadaptowanie Parku Cytadela. W program zostały też wpisane m.in. działalność Wielkopolskiego Funduszu Filmowego oraz utworzenie Regionalnego Obserwatorium Rozwoju Kultury.
Planowana jest także modernizacja i rozbudowa istniejącej infrastruktury kultury. W tym roku rusza rozbudowa Biblioteki Raczyńskich. W programie znalazła się też modernizacja Muzeum Literackiego H. Sienkiewicza, przebudowa i modernizacja Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, adaptacja dawnego kina Olimpia na siedzibę Teatru Muzycznego oraz realizacja projektu "Światło i dźwięk" na Starym Rynku. Miasto podtrzymuje plany budowy ośrodka edukacji teatralnej na potrzeby Centrum Sztuki Dziecka i Szkoły Podstawowej nr 83 Łejery przy Cytadeli. Rozbudowa czeka Scenę Malarnia przy Teatrze Polskim. Budynek Galerii Miejskiej "Arsenał" ma zostać zmodernizowany. Dla organizacji imprez i wydarzeń artystycznych ma zostać udostępniona przestrzeń MTP. Służyć jej mają też płyta Starego Rynku i plac Wolności wraz z budynkiem Arkadii, które mają być przejęte przez Estradę Poznańską. Dokument wspomina również o adaptacji lub budowie nowych pomieszczeni na potrzeby Filharmonii Poznańskiej, Teatru Wielkiego, Polskiego Teatru Tańca Baletu Poznańskiego, Muzeum Narodowego i Orkiestry Kameralnej PR Amadeus.
- Czy do tych przestrzeni nie należałoby zaliczyć również całego obszaru starego miasta, tzn. nie tylko Starego Rynku, ale i tego, co było ogrodzone murem średniowiecznego Poznania? Stanowi on wielką wartość urbanistyczną i architektoniczną. Ta przestrzeń nie jest dokończona. Jak wiemy, odbudowa, która ruszyła w 1945 r., była prowadzona w zasadzie do lat 50-tych. - powiedział w piątek Andrzej Kaszubkiewicz z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
Wydarzenia
Program "Kulturalny Poznań" wymienia wiele kulturalnych imprez. Mowa tu m.in. o Festiwalu Skrzypcowym i Lutniczym im. H. Wieniawskiego, festiwalach teatrów alternatywnych Malta i Maski, a także międzynarodowych festiwalach filmowych Animator, Off Cinema i Ale Kino. Dokument wymienia tez wiele innych odbywających się w Poznaniu imprez, takich jak Mediation Biennale, Ethno Port Poznań i Tzadik Festiwal. Miasto w dalszym ciągu ma nadzieję na uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Już w tym roku odbędzie się w nim Konferencja Ministrów Kultury Europy i Azji ASEM.
Program "Kulturalny Poznań" wymienia też działania promujące lokalnych artystów, m.in. przez nagrody i stypendia. Osobne działania będą poświęcone budowaniu i kreowaniu tożsamości mieszkańców miasta. Mają zostać m.in. utworzone Centrum Informacji Naukowej o mieście, a także Pracownia Badań "Poznań XX-wieczny".
Szacunkowe koszty realizacji programu to około 200 mln zł rocznie. Fundusze te mają pochodzić z różnych źródeł, także budżetu centralnego, UE i od prywatnych mecenasów. Po jego realizacji w Poznaniu ma nastąpić 20-procentowy wzrost liczby instytucji kultury i takie samo zwiększenie się liczby imprez kulturalnych o charakterze międzynarodowym.
"Kulturalny Poznań" to tylko jeden z dwudziestu programów, które mają służyć realizacji Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2030. Kompletną wersję strategii mamy poznać już w przyszłym tygodniu.