Reklama
Reklama

Kulturalny Poznań 2030

fot. Wikipedia.org
fot. Wikipedia.org

Epoznan.pl dotarł do ostatecznej wersji programu "Kulturalny Poznań", będącego częścią Strategii Rozwoju Miasta Poznania do 2030 r. Dokument przewiduje wzrost wydatków na kulturę, a także powstanie m.in. Nowej Gazowni i Zamku Przemysła. - To są pewne przykłady, które opierają się o nasze założenia budżetowe nie w kontekście 20 lat, a w kontekście tak naprawdę najbliższych 5 lat, bo na tyle tworzy się Wieloletni Plan Inwestycyjny dla miasta. - zaznaczył wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc.

W piątek w Sali Białej Urzędu miasta odbyło się jedno z ostatnich spotkań zespołu roboczego ds. programu "Kulturalny Poznań", będącego częścią Strategii Rozwoju Miasta Poznania do 2030 r. Program postawił dwa cele: "Uzyskanie przez Poznań rangi międzynarodowego centrum kultury i sztuki", a także "Tworzenie optymalnych warunków przestrzennych, infrastrukturalnych i prawno-administracyjnych dla rozwoju kultury".

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Poznańska strategia kulturalna

- Musimy pamiętać o tym, że strategia, która dotyczy wszystkich obszarów życia społecznego, nie może być nadmiernie szczegółowa. Nie jest to też strategia tylko kulturalna, ale Miasta Poznania. - mówił na początku piątkowego spotkania wiceprezydent miasta Sławomir Hinc. - Pewna egzemplifikacja, która ma swoje miejsce, nie jest informacją o wyłączności w kontekście tego, co jest, albo w kontekście tego, co chcielibyśmy zrobić w mieście. To są pewne przykłady, które opierają się o nasze założenia budżetowe. Nie w kontekście 20 lat, a w kontekście tak naprawdę najbliższych 5 lat, bo na tyle tworzy się Wieloletni Plan Inwestycyjny dla miasta. Pewne zapisy, które są, są na tyle ogólne (...), że pozwalają odnaleźć się działaniom w bardzo wielu różnych obszarach, które na niwie kultury w naszym mieście się dokonują. - dodał Sławomir Hinc.

"Kulturalny Poznań" postuluje m.in. zwiększenie dostępu mieszkańców miasta do kultury i zakresu inwestycji w edukację kulturalną, m.in. poprzez Centrum Sztuki Dziecka, młodzieżowe i osiedlowe domy kultury, szkoły, fundacje i stowarzyszenia. Popularyzować kulturę mają też imprezy masowe. - Edukacja to jest bardzo ważna rzecz (...). Powinna się odbywać na wielu poziomach. W ten sposób będziemy edukować naszą przyszłą publiczność, czyli odbiorców tejże strategii. - powiedział współtworzący program "Kulturalny Poznań" Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu.

- Zapisano znaczące poszerzenie kapitału społecznego w dziedzinie kultury, poprzez podwojenie liczby osób tworzących kulturę oraz liczby osób w niej uczestniczących. (...) Rzecz jasna nie chodzi o ten wskaźnik. To jest pewien cel, który sobie formułujemy. -
objaśniał w piątek założenia dokumentu Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta. - Miasto nie jest głównym organizmem, który tworzy w Poznaniu kulturę. Miasto jest mecenasem, jednym z wielu, i ma ambicję być koordynatorem. (...) Wpisano znaczący wzrost nakładów na kulturę, do 5 proc. w budżecie Miasta. Teraz jest 3,3 proc. - dodał radny Szczuciński. Zaznaczył, że w dokumencie strategii rozwoju miasta do 2030 r. najłatwiej wpisać to, co znajduje się w zasięgu kompetencji miejskich instytucji. - Trudniej jest dokonywać zapisów zjawisk w kulturze, co do których samorząd albo nie może, albo nie powinien nawet określać reguł i ram. Możemy wskazywać na takie instrumenty, które wskażą możliwość pojawiania się nowych ruchów kulturalnych w różnych dziedzinach. - tłumaczył przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta.

- Jeśli za 5 czy 10 lat się okaże, że coś, czego dzisiaj jeszcze nie przewidujemy do końca, powiedzmy muzyka czy animacja, stanie się czymś wiodącym, to wtedy będzie się to mogło w tej strategii odnaleźć. - powiedział później Paweł Szkotak.

Inwestycje

- Programy będą się zmieniać, ale one muszą być realizowane w jakiś miejscach. - stwierdził Paweł Szkotak. Odniósł się tu do nakreślonych w programie "Kulturalny Poznań" planów tworzenia nowych obiektów i instytucji. Są to: Nowa Gazownia, Zamek Przemysła, Pasaż Kultury w przestrzeni Starego Rynku, Uniwersyteckie Muzeum Natury, Galeria Sztuki Współczesnej, hala widowiskowa na 10-15 tys. widzów. W niedalekiej przyszłości kulturze służyć mają też nowy Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim, rewitalizacja i adaptacja turystyczno-kulturalna XIX pierścienia fortecznego w Poznaniu, nowe Centrum Teatru Niezależnego, a także zaadaptowanie Parku Cytadela. W program zostały też wpisane m.in. działalność Wielkopolskiego Funduszu Filmowego oraz utworzenie Regionalnego Obserwatorium Rozwoju Kultury.

Planowana jest także modernizacja i rozbudowa istniejącej infrastruktury kultury. W tym roku rusza rozbudowa Biblioteki Raczyńskich. W programie znalazła się też modernizacja Muzeum Literackiego H. Sienkiewicza, przebudowa i modernizacja Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, adaptacja dawnego kina Olimpia na siedzibę Teatru Muzycznego oraz realizacja projektu "Światło i dźwięk" na Starym Rynku. Miasto podtrzymuje plany budowy ośrodka edukacji teatralnej na potrzeby Centrum Sztuki Dziecka i Szkoły Podstawowej nr 83 Łejery przy Cytadeli. Rozbudowa czeka Scenę Malarnia przy Teatrze Polskim. Budynek Galerii Miejskiej "Arsenał" ma zostać zmodernizowany. Dla organizacji imprez i wydarzeń artystycznych ma zostać udostępniona przestrzeń MTP. Służyć jej mają też płyta Starego Rynku i plac Wolności wraz z budynkiem Arkadii, które mają być przejęte przez Estradę Poznańską. Dokument wspomina również o adaptacji lub budowie nowych pomieszczeni na potrzeby Filharmonii Poznańskiej, Teatru Wielkiego, Polskiego Teatru Tańca Baletu Poznańskiego, Muzeum Narodowego i Orkiestry Kameralnej PR Amadeus.

- Czy do tych przestrzeni nie należałoby zaliczyć również całego obszaru starego miasta, tzn. nie tylko Starego Rynku, ale i tego, co było ogrodzone murem średniowiecznego Poznania? Stanowi on wielką wartość urbanistyczną i architektoniczną. Ta przestrzeń nie jest dokończona. Jak wiemy, odbudowa, która ruszyła w 1945 r., była prowadzona w zasadzie do lat 50-tych. - powiedział w piątek Andrzej Kaszubkiewicz z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Wydarzenia

Program "Kulturalny Poznań" wymienia wiele kulturalnych imprez. Mowa tu m.in. o Festiwalu Skrzypcowym i Lutniczym im. H. Wieniawskiego, festiwalach teatrów alternatywnych Malta i Maski, a także międzynarodowych festiwalach filmowych Animator, Off Cinema i Ale Kino. Dokument wymienia tez wiele innych odbywających się w Poznaniu imprez, takich jak Mediation Biennale, Ethno Port Poznań i Tzadik Festiwal. Miasto w dalszym ciągu ma nadzieję na uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Już w tym roku odbędzie się w nim Konferencja Ministrów Kultury Europy i Azji ASEM.

Program "Kulturalny Poznań" wymienia też działania promujące lokalnych artystów, m.in. przez nagrody i stypendia. Osobne działania będą poświęcone budowaniu i kreowaniu tożsamości mieszkańców miasta. Mają zostać m.in. utworzone Centrum Informacji Naukowej o mieście, a także Pracownia Badań "Poznań XX-wieczny".

Szacunkowe koszty realizacji programu to około 200 mln zł rocznie. Fundusze te mają pochodzić z różnych źródeł, także budżetu centralnego, UE i od prywatnych mecenasów. Po jego realizacji w Poznaniu ma nastąpić 20-procentowy wzrost liczby instytucji kultury i takie samo zwiększenie się liczby imprez kulturalnych o charakterze międzynarodowym.

"Kulturalny Poznań" to tylko jeden z dwudziestu programów, które mają służyć realizacji Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2030. Kompletną wersję strategii mamy poznać już w przyszłym tygodniu.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
21.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro