Reklama
Reklama

Ogromna poznańska inwestycja na zdjęciach z lotu ptaka. "Maj był miesiącem intensywnych prac"

fot. Maciej Jankowiak
fot. Maciej Jankowiak

Sporo działo się w ubiegłym miesiącu na budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

- Maj na budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego był miesiącem intensywnych prac na wielu frontach! Kontynuowaliśmy realizację kluczowych elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych obiektu. Trwały prace związane z wykonywaniem konstrukcji żelbetowej na poziomie +3 oraz stropów sprężonych. W przestrzeniach podziemnych i technicznych postępowały roboty wykończeniowe - przekazuje Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Co jeszcze udało się zrobić? - Montowano posadzki na poziomie -2 w obrębie przyszłej wystawy stałej, rozpoczęto prace związane z podłogami podniesionymi w pomieszczeniach technicznych, a także kontynuowano wykańczanie ścian i sufitów z wykorzystaniem wełny mineralnej. Pod kopułą trwał montaż wełny i tynku akustycznego, które zapewnią odpowiednie warunki nagłośnienia tej wyjątkowej przestrzeni. Na budowie nie zwalnia również tempo prac instalacyjnych. Kontynuowano montaż instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, hydrantowych oraz przeciwpożarowych, a także systemów audiowizualnych, które w przyszłości będą wspierać funkcjonowanie muzeum i ekspozycji. Postępowały również roboty związane z montażem kamienia, izolacji ciężkiej oraz warstw dachu odwróconego.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu to docelowo 4000 m² powierzchni, na której nowocześnie zaprezentowane zostaną dzieje Wielkopolski XIX i XX wieku. Inwestorem budowy nowego obiektu, zaprojektowanego przez warszawską pracownię WXCA, jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Generalnym wykonawcą jest firma Adamietz Sp. z o.o., a inżynierem kontraktu - wrocławska spółka Ekocentrum. Wartość inwestycji przekracza 388 mln zł i jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Ponad 70% kosztów stanowią prace budowlane i wyposażenie budynku, a 20% - wystawa stała.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burzowa środa przed nami! Jest ostrzeżenie, także dla Poznania
25℃
15℃
Poziom opadów:
11.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
10.20 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro