Radczyni prawna i jej mąż wśród zatrzymanych przez CBA
Akcja w Poznaniu i okolicach.
- Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje śledztwo, w ramach którego funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięć osób - przekazuje prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej.
3 marca na terenie Poznania i okolic zatrzymano cztery osoby. To dwie kobiety i dwóch mężczyzn, w tym radczyni prawna i jej mąż. 10 marca zatrzymano kolejną osobę. - Sprawa dotyczy powoływania się na wpływy w zamian za korzyść majątkową w wysokości 1 mln zł oraz prania pieniędzy - dodaje. - Z ustaleń śledztwa wynika, że troje z zatrzymanych wywoływało u jednej z kobiet przekonanie o posiadaniu wpływów w policji i prokuraturze. W zamian za korzyść majątkową w wysokości 1 mln zł podejrzani mieli podjąć się pośrednictwa w uzyskaniu korzystnych rozstrzygnięć w ramach postępowania przygotowawczego, w którym zatrzymany został bliski tej kobiety. Jak ustalono, przekazana kwota pochodziła z przestępstw popełnionych przez podejrzanych.
Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w instytucjach państwowych w zamian za korzyść majątkową, a także prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Małżeństwo zostało objęte dozorem policji, zastosowano wobec nich również poręczenie majątkowe. Pozostałych objęto dozorem.

