Reklama

Region. Policja zatrzymała dwie osoby, które nie udzieliły pomocy poszkodowanemu w wypadku. "Parze grożą surowe konsekwencje"

fot. Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach
fot. Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach

Chodzi o wypadek, do którego doszło w minioną niedzielę na odcinku między Karolewem, a Pożarowem.

Jak informuje st. asp. Sandra Chuda z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach - Kierujący samochodem marki Volkswagen LT stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Na miejscu policjanci zastali jedną osobę z ciężkimi obrażeniami. 39-letni mieszkaniec gminy Wronki w stanie zagrażającym życiu został przetransportowany do szpitala.

Jednak po intensywnej pracy policjantów, ze wstępnych ustaleń wynikało, że z miejsca zdarzenia uciekł jeszcze inny mężczyzna (najprawdopodobniej kierowca), w czym miała mu pomóc żona. Dopiero po dłuższym czasie kobieta wróciła na drogę i zgłosiła interwencję, próbując stworzyć fałszywy obraz sytuacji.

- Takie postępowanie utrudniało działania służb, a przede wszystkim mogło pogorszyć stan osoby ciężko rannej, pozostawionej bez jakiejkolwiek pomocy. Pomimo działania małżeństwa, w wyniku intensywnych czynności procesowych ustalono wstępnie przebieg zdarzenia. 33-letni mieszkaniec gminy Wronki podejrzany o kierowanie pojazdem oraz jego żona zostali zatrzymani. W chwili zatrzymania mężczyzna był nietrzeźwy. Na podstawie zebranych materiałów, Prokurator z Prokuratury Rejonowej w Szamotułach postawił mu zarzuty spowodowania wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości, a także nieudzielenia pomocy osobie, która odniosła ciężkie obrażenia. W celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, sąd zastosował wobec 33-latka trzymiesięczny tymczasowy areszt - podaje st. asp. Sandra Chuda.

Kobieta usłyszała zarzuty nieudzielenia pomocy oraz utrudniania postępowania karnego poprzez ukrywanie udziału mężczyzny w zdarzeniu i wprowadzanie funkcjonariuszy w błąd. Na tym etapie prokurator zastosował wobec niej środki zapobiegawcze w postaci dozoru, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym.

Policja przypomina, że każdy uczestnik lub świadek wypadku ma obowiązek udzielenia pomocy osobie znajdującej się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. Zaniechanie tego obowiązku jest poważnym przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności. Ucieczka z miejsca zdarzenia, ukrywanie prawdy czy podejmowanie działań mających utrudnić pracę służb musi skończyć się konsekwencjami prawnymi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro