Ostatni miesiąc na zaczipowanie psa
Straż Miejska przypomina, że wciąż nie wszyscy właściciele psów w Poznaniu wyposażyli je w bezpłatny, elektroniczny czip. Stanie się on obowiązkowy już od stycznia. Osoby, które do 2010 r. będą się uchylać od elektronicznej rejestracji swojego pupila, zapłacą do 500 zł kary.
Jak dotąd w elektronicznej ewidencji znalazło się ok. 18 tys. psów. Straż Miejska uważa, że wciąż wielu właścicieli nie zdecydowało się na ten krok. Liczbę psów w Poznaniu określa się na ok. 35 tys. sztuk. Ich właściciele mają czas do końca roku na dokonanie elektronicznej rejestracji czworonoga. Od stycznia strażnicy miejscy zaczną przeprowadzać kontrole na obecność czipa. Właściciel czy opiekun niezaczipowanego zwierzęcia zapłaci do 500 zł kary. Ponadto w wyznaczonym terminie będzie zobowiązany do dokonania rejestracji psa, co stanie się przedmiotem ponownej kontroli.
Bezpłatne czipowanie poznańskich psów odbywa się od sierpnia i zostało przedłużone do końca roku. Nie jest pewne, czy czipy będę też darmowe w 2010 r. Jest szansa, że będą również refundowane. Aby zapewnić ciągłość elektronicznej rejestracji, miasto zwiększyło dostępną rezerwę czipów do 6 000. Straż Miejska apeluje, żeby wizyty u weterynarza nie odkładać na ostatnie dni grudnia. Do zaczipowania psa potrzebne jest aktualne zaświadczenie zaszczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie oraz dowód osobisty właściciela. Bezpłatny zabieg można dokonać w większości z poznańskich lecznic. Jest całkowicie bezbolesny. Przeprowadza się go jednorazowo na całe życia psa. Czip najczęściej umieszcza się z lewej strony szyi czworonoga.
O konieczności czipowania kejtrów zadecydowali poznańscy radni w uchwalonym przez siebie regulaminie miasta. Wcześniej takie rozwiązanie wybrały już m.in. Łódź i Szczecin. Jako argument za czpiami podaje się konieczność ujednolicenia sposobów rejestracji zwierząt i umożliwienia wymiany informacji. Nowy system jest też dostosowany do wymogów Unii Europejskiej.
Akcja czipowania ma się też przyczynić do rozwiązania problemu zwierząt porzuconych i bezpańskich oraz zwiększyć kontrolę nad przestrzeganiem ich praw. Elektroniczny czip przypisuje zwierzę do właściciela. Pozwala to na zidentyfikowanie zagubionego psa. Miasto chce też poznać dokładną liczbę poznańskich kejtrów, co posłuży do planowania inwestycji takich jak psie toalety.