Reklama
Reklama

Zaczipuj kejtra przed Nowym Rokiem!

fot. archiwum epoznan.pl
fot. archiwum epoznan.pl

Od sierpnia bieżącego roku poznańska straż miejska przeprowadza bezpłatne czipowanie psów. Akcja została przedłużona do końca roku. Od stycznia maruderów czekają kary w wysokości do 500 zł.

Do zaczipowania psa potrzebne jest aktualne zaświadczenie zaszczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie oraz dowód osobisty właściciela. Bezpłatny zabieg można dokonać w większości z poznańskich lecznic.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


- Czipowanie psów wiąże się z uchwalonym przez radnych Poznania regulaminem miasta. - powiedział dla Epoznan.pl rzecznik Straży Miejskiej Przemysław Piwecki - Wzorem Szczecina i Łodzi postanowiliśmy zarejestrować psich mieszkańców miasta. Szacunkowo liczbę najlepszych przyjaciół człowieka w Poznaniu określa się na ok. 50 tys. sztuk. - dodał.

Dotychczas istniały różne sposoby rejestracji zwierząt. Nie można jednak było liczyć na ogólne informacje, ponieważ nie istniała wymiana danych. Aktualnie tworzona baza ma być spójna z całą Unią Europejską.

Akcja czipowania ma na celu zmniejszenie ilości zwierząt porzuconych i bezpańskich, a co więcej silniejszą kontrolę nad przestrzeganiem ich praw. Liczba znajdujących się w Poznaniu psów ma pozwolić władzom miasta na wstępne określenie środków, jakie są potrzebne na toalety dla naszych pupilów. Elektroniczny czip przypisuje zwierzę do właściciela. Pozwala to na zidentyfikowanie zagubionego ulubieńca.

- Zabieg czipowania jest całkowicie bezbolesny. Przeprowadza się go jednorazowo na całe życia psa. - opowiada Daniel Adamczak z poznańskiego schroniska. - Czip najczęściej umieszcza się z lewej strony szyi czworonoga. Żeby sprawdzić, czy pies posiada elektroniczny mikropocesor, wystarczy przybliżyć do niego czytnik. - wyjaśniał.

Poznański Urząd Miasta już od dawna prowadzi program pod hasłem "Kejter też poznaniak". To w jego ramach powstała akcja pt. "Sam po sobie nie posprzątam", czyli rozdawanie bezpłatnych woreczków na psie odchody. Inne działania to stawianie psich toalet w pobliżu głównych parków w mieście oraz zachęcanie do adopcji zwierząt z lokalnego schroniska.
Wszelkie wypadki w razie łamania praw zwierząt należy zgłaszać na numer 986.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro