Happening "Niewidoczni": Poznań oczami niewidomych
W niedzielę przez Poznań, od Centrum Kultury Zamek do Galerii Arsenał przemaszerowali niewidomi i artyści. Po drodze instalowali tabliczki informacyjne wypisane alfabetem Braille'a. Chcieli przypomnieć poznaniakom o trudnościach, jakich codziennie doświadczają w przestrzeni miejskiej osoby niewidome. Nietypowy spacer był częścią kończących się dziś poznańskich Dni Równości i Tolerancji.
Happening zorganizowała grupa 3Fala.art.pl, do której należą Dariusz Paczkowski i Magda Szewciów. W różnych punktach Poznania, wspólnie z zaproszonymi osobami niewidomymi z Polskiego Związku Niewidomych, artyści instalowali tabliczki informacyjne wypisane alfabetem Braille"a. Wydarzenie miało formę 40 minutowego spaceru. Happening "Niewidoczni" to kontynuacja projektu realizowanego przez grupę 3Fala.art.pl już w Bielsku-Białej i Krakowie.
Dzisiejsza akcja miała na celu zwrócenie uwagi władz miasta na niedostateczne oznakowanie sygnałami dźwiękowymi przejść dla pieszych w Poznaniu.
"Nasz pełen wizualności świat jest pełen niewidocznych obecności. Niewidoczna obecność jest dyktowana widocznym wykluczeniem. Wykluczeniem jest świat przeznaczony jedynie dla widzących. Dotykowy zapis odległy od wizualnych sygnatur miejskiej przestrzeni to apel i zaproszenie. (...)" - napisała na stronie internetowej o idei happeningu Magda Szewciów.
Dni Równości i Tolerancji to oddolna inicjatywa realizowana przez osoby prywatne. Odbywają się w Poznaniu co roku od 2004 r. Przypadają zawsze w okolicy Międzynarodowego Dnia Tolerancji UNESCO 16 listopada. Dni Równości i Tolerancji to cykl wydarzeń nakierowanych na szeroką grupę odbiorców. Ma na celu szerzenie idei równości i tolerancji wobec różnych grup społecznych. Najbardziej widocznym ich przejawem jest Marsz Równości, upominający się m.in. o równe prawa obywatelskie dla gejów i lesbijek. W tym roku, w sobotę, wzięli w nim udział także osoby niepełnosprawne oraz cykliści.