Specjaliści ratują poznański starodrzew. W najbliższych tygodniach duże "usuwanie" w miejskich parkach
Będą usuwać jemiołę z drzew.
Jemioła to pasożyt, który zagraża drzewom pozbawiając je składników mineralnych i wody. Roślina osłabia drzewa, na których pasożytuje, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do ich obumarcia. W parku Cytadela właśnie ruszyły prace związane z usuwaniem jemioły ze starych drzew.
- Z problemem mierzą się obecnie wykwalifikowani pracownicy Zakładu Lasów Poznańskich, którzy rozpoczęli usuwanie jemioły m.in. z klonów pospolitych, robinii akacjowych i topoli. Działania prowadzone są w ramach projektu "Ratujemy starodrzew Poznania", który został zgłoszony i wybrany przez mieszkańców w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - podaje Zarząd Zieleni Miejskiej.
W kolejnych tygodniach prace planowane są w parkach Wodziczki, Sołackim, Kasprowicza, Jana Pawła II oraz Tysiąclecia. - Ratowanie starodrzewów to nie tylko dbałość o zieleń miejską, ale także troska o jakość powietrza i zachowanie miejskiej bioróżnorodności. Mieszkańcy mogą spodziewać się, że dzięki tym działaniom parki odzyskają dawną świetność i będą bezpiecznym schronieniem zarówno dla ludzi, jak i miejskiej fauny.