Wnyki i poroża z domu kłusownika | fot. KWP w Poznaniu
Uzbrojenie, mundury, żołnierskie pamiątki i dokumenty wojskowe. Dużo pamiątek po powstaniu wielkopolskim 1918-19. To wszystko w ramach uroczystości obchodów Święta Niepodległości do godziny 16 można zobaczyć za darmo!
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, obecny oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, powstało jako instytucja wojskowa. Powołano je rozkazem Głównodowodzącego Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim gen. broni Józefa Dowbor Muśnickiego, 9 maja 1919. Uroczystego otwarcia dokonał Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski, 27 października 1919 r. Miało to miejsce podczas jego historycznej, pierwszej wizyty w Poznaniu, który odwiedził jako głowa odradzanego państwa polskiego.
Dziś zbiory obejmujące blisko 40. tysięcy obiektów, gromadzone są w trzech działach merytorycznych: Dziale Broni, Dziale Mundurów i Znaków Wojskowych oraz Dziale Dokumentacji Historycznej. Specjalistyczna, licząca 6000 tytułów biblioteka podręczna, najpoważniejszy tego typu zbiór w Wielkopolsce, jest częścią Biblioteki Głównej MNP. Muzeum dysponuje także własną Pracownią Konserwacji Militariów.
Aktualnie muzeum mieści się w pawilonie zbudowanym w 1962 roku na miejscu średniowiecznych sukiennic, bliźniaczym do obecnej siedziby Galerii Arsenał na Starym Rynku 9.
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe jest od 1965 r. siedzibą Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy i od 1991 r. ogólnopolskiego Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich z redakcją wydawanych przez Towarzystwo Zeszytów Historycznych.