Reklama

Wyjątkowy projekt społeczny w podpoznańskiej miejscowości. "Jeśli posiadacie archiwalne fotografie i dokumenty, zapraszamy do kontaktu"

ze Zdjęcie ze zbiorów Elżbiety Przybylskiej: Lata 60. XX w., ul. Poznańska, widok na Wiórek od strony lasu. Sygn. CACz/2025/5/1/202 | fot. Cyfrowe Archiwum Czapur / FB
ze Zdjęcie ze zbiorów Elżbiety Przybylskiej: Lata 60. XX w., ul. Poznańska, widok na Wiórek od strony lasu. Sygn. CACz/2025/5/1/202 | fot. Cyfrowe Archiwum Czapur / FB

Celem projektu jest zachowanie lokalnej pamięci i stworzenie pierwszego cyfrowego archiwum wsi dostępnego dla wszystkich mieszkańców.

Inicjatorką i liderką projektu jest Monika Lis z Koła Gospodyń Wiejskich w Czapurach. Utworzenie archiwum stało się możliwe dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach konkursu "Działaj Lokalnie 2025".

"Czapury to miejscowość o długiej i bogatej historii, która w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Wraz z tym rozwojem pojawia się potrzeba zadbania o wspólne dziedzictwo - o wspomnienia, stare fotografie, dokumenty i wiedzę, która istnieje jeszcze w pamięci dawnych mieszkańców, ale nie została nigdzie utrwalona. Dzięki projektowi ma się to zmienić" - informuje Monika Lis.

Jak zapowiedziano w ramach projektu, planowana jest digitalizacja starych fotografii bezpośrednio u mieszkańców, a także wydarzenia, które odbędą się we wrześniu: warsztat genealogiczny, który pomoże mieszkańcom szukać przodków w archiwach i stworzyć własne drzewo genealogiczne, oraz prelekcja o historii Bambrów poznańskich, którzy byli dawniej częścią społeczności Czapur.

"Zwieńczeniem projektu będzie wystawa prezentująca wybrane zbiory, która zostanie w październiku otwarta dla mieszkańców, oraz publikacja materiałów w ogólnopolskim serwisie zbioryspoleczne.pl" - zapowiada Monika Lis.

"Jeśli posiadacie archiwalne fotografie, dokumenty z Czapur, Wiórka, Babek - zapraszamy do kontaktu z Cyfrowym Archiwum Czapur!" - apeluje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro