ABC podróżnika: kluczowe elementy dobrego ubezpieczenia turystycznego - co musi zawierać Twoja polisa?
Podróżowanie powinno być przyjemnością, a nie źródłem stresu. Żeby bezpiecznie podróżować - odpoczywać lub pracować w dowolnym miejscu na świecie, z pomocą przychodzi ubezpieczenie turystyczne, które jest inwestycją w komfort podczas zagranicznych wyjazdów.
Co powinna obejmować dobra polisa turystyczna?
Dobra i zapewniająca bezpieczną podróż polisa turystyczna powinna przede wszystkim obejmować koszty leczenia za granicą i assistance. Dobre ubezpieczenie turystyczne pokrywa wydatki na:
-
leczenie ambulatoryjne i szpitalne za granicą,
-
zakup leków,
-
transport medyczny.
Ważne jest także ubezpieczenie NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków), które gwarantuje odszkodowanie, jeśli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu lub inwalidztwa na skutek wypadku w podróży. Dzięki NNW otrzymasz wypłatę świadczenia adekwatną do odniesionych obrażeń. Ubezpieczenie NNW zapewnia wsparcie finansowe np. w razie poważnego urazu podczas wakacji.
Co więcej, dobra polisa turystyczna powinna chronić nie tylko Ciebie, ale też Twoje otoczenie. Ubezpieczenie OC pokryje szkody na osobie lub mieniu, które niechcący wyrządzisz osobom trzecim za granicą, np. jeśli potrącisz kogoś na stoku narciarskim lub uszkodzisz wypożyczony sprzęt.
Jakie są dodatkowe elementy dobrego ubezpieczenia turystycznego?
Jeśli jesteś amatorem sportów, to Twoja polisa turystyczna powinna zapewniać ochronę podczas uprawiania sportów rekreacyjnych w trakcie wyjazdu. Ochrona sportów amatorskich obejmuje m.in. takie aktywności jak pływanie, jazda na nartach, trekking, windsurfing i kitesurfing. Jeśli planujesz aktywny wyjazd i sporty podwyższonego ryzyka, zadbaj o odpowiednie rozszerzenie. Nie zapomnij o dokupieniu ubezpieczenia OC sportowego i ubezpieczenia sprzętu sportowego.
Dobrym zabezpieczeniem jest także ewentualne pokrycie kosztów akcji ratunkowej. Akcje poszukiwawcze i ratunkowe, np. w górach, generują duże koszty. Dobre ubezpieczenie turystyczne gwarantuje pokrycie kosztów akcji ratunkowej, dzięki czemu to ubezpieczyciel zapłaci za poszukiwanie i udzielenie Ci pomocy w razie wypadku w trudno dostępnym terenie.
Kolejnym istotnym elementem jest organizacja powrotu do kraju, jeśli stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie podróży. Ubezpieczyciel w medycznie uzasadnionych przypadkach zorganizuje i sfinansuje transport do Polski (lub kraju rezydencji), np. specjalistyczną karetką lub samolotem sanitarnym.
Dobra polisa pokrywa koszty leczenia również wtedy, gdy nastąpi nagłe pogorszenie stanu zdrowia z powodu już istniejącej choroby przewlekłej, np. cukrzycy, astmy. Ważne, aby ochrona w razie zaostrzenia chorób przewlekłych była zapewniona bez dodatkowej opłaty. Wypadek po alkoholu zwykle wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela. Są jednak polisy z tzw. klauzulą alkoholową, która zapewnia ochronę nawet, gdy do zdarzenia doszło będąc pod wpływem alkoholu. Gwarantuje to, że ubezpieczyciel pokryje koszty Twojego leczenia i wypłaci świadczenie NNW, nawet jeśli np. złamiesz rękę po niefortunnym upadku pod wpływem alkoholu. Pamiętaj jednak, że ochrona ta nie obejmuje szkód z OC.
Ubezpieczenie turystyczne to podstawa bezpiecznej podróży. Wybierając polisę, zwróć uwagę na powyższe elementy - dzięki nim zyskasz wszechstronną ochronę i będziesz mógł podróżować bez zmartwień.