Jak wybrać regały magazynowe do małego biznesu? Praktyczny przewodnik
Regały magazynowe są nieodłącznym elementem wyposażenia każdej hali produkcyjnej, centrum logistycznego i innych jednostek, w których składuje się towary. Pomagają zagospodarować przestrzeń roboczą zgodnie z zasadami ergonomii, co wpływa korzystnie na bezpieczeństwo i wydajność pracy. Wysoka funkcjonalność i szeroki zakres zastosowań sprawiły, że wykorzystuje się je również w małym biznesie.
Określ swoje potrzeby - rodzaj towaru i przestrzeń magazynowa
Podstawową funkcją regałów jest zapewnienie pracownikom łatwego dostępu do towarów, by mogli realizować powierzone im obowiązki w sprawny i szybki sposób. Dlatego prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni magazynowej jest tak ważnym i trudnym procesem. Nie istnieje bowiem jeden regał magazynowy, który spełniałby wszystkie oczekiwania przedsiębiorców. Z tego powodu podczas doboru systemu regałowego należy wziąć pod uwagę powierzchnię magazynu i rodzaj składowanego asortymentu.
Jeśli obracasz towarem drobnicowym - narzędziami, częściami samochodowymi czy niewielkimi przedmiotami zapakowane w pudła lub przeznaczonymi do przechowywania luzem - najlepszym rozwiązaniem będzie zakup regałów półkowych przystosowanych do obsługi ręcznej. Natomiast regały paletowe wyposażone w dodatkowe akcesoria podwyższające bezpieczeństwo składowania, doskonale sprawdzą się w przypadku towarów o niestandardowych wymiarach.
Budżet na regały magazynowe - jak znaleźć złoty środek?
Nabycie regałów magazynowych zwykle wiąże się z dodatkowymi wydatkami, które spędzają sen z powiek przedsiębiorców. Aby obniżyć koszty i przyspieszyć start firmy, można zdecydować się na zakup wyposażenia z drugiego obiegu, co jest ekologicznym i ekonomicznym, ale nie pozbawionych wad rozwiązaniem. Dostępne od ręki, używane regały magazynowe będą wymagały przeprowadzenia dokładnej analizy stanu technicznego, która wykryje ewentualne ukryte defekty.
Nowe regały co prawda są droższe, ale nabywca ma pewność, że spełniają normy bezpieczeństwa. Z ich pomocą można efektywnie wypełnić powierzchnię magazynową, co jest szczególnie ważne w przypadku małych przedsiębiorstw. Ponadto są objęte dłuższym okresem gwarancji, więc nie trzeba się martwić o dostępność do serwisu w przypadku awarii.
Rodzaje regałów magazynowych - który typ sprawdzi się w Twoim biznesie?
Regały magazynowe dzieli się na statyczne, czyli niezmieniające swojego położenia. Nadają się do przymocowania do ścian lub posadzki. W tej kategorii wyróżniamy regały:
- paletowe - do towarów spaletyzowanych,
- wspornikowe - do elementów dłużycowych np. profili czy rur,
- ramowe - do składowania towarów na wielu poziomach,
- półkowe - do akcesoriów o małych gabarytach.
Drugim dostępnym na rynku typem wyposażenia magazynów są regały dynamiczne, które zawierają elementy jezdne umożliwiające ich poruszanie. Do tej grupy należą regały:
- wjezdne - do magazynów z jednolitym towarem,
- przesuwne - do magazynów ze zróżnicowanym asortymentem,
- przepływowe - idealne do przechowywania artykułów z krótkim terminem ważności.
Jaki regał magazynowy warto zastosować w małym biznesie? Jak widać, wszystko zależy od specyfiki branży.
Wymiary i nośność - jak dopasować regał magazynowy do charakteru działalności?
Regały magazynowe różnią się nie tylko przeznaczeniem. Przy wyborze akcesoriów do swojej firmy należy wziąć pod uwagę również kilka innych kwestii. Standardowe regały mają wymiary 610 mm x 1220 mm x 1820 mm, ale firmy produkcyjne dają klientom możliwość wykonania konstrukcji dostosowanej do wymagań prowadzonych przez nich działalności.
Nie bez znaczenia jest również liczba i rozstaw półek. Tutaj dobrze jest zdecydować się na konstrukcję z opcją regulacji wysokości, co ułatwi np. proces przebranżowienie. Do wykonania regałów wykorzystuje się m.in. drewno, płyty MDF, aluminium czy stal ocynkowaną, które gwarantują wytrzymałość. Wysoką żywotnością wykazują się również metalowe regały, na których łatwo utrzymać czystość. W tym zestawieniu nie można zapominać o nośności. Jeśli przekroczymy poziom maksymalnego obciążenia, regał może ulec zawaleniu.
Montaż i konfiguracja - praktyczne wskazówki dla początkujących
Nabyłeś już odpowiedni regał magazynowy, więc nadszedł czas na instalację i konfigurację. Niektóre firmy mogą zaoferować ci usługę montażu, jednak ta opcja generuje dodatkowe koszty i przydaje się głównie w przypadku skomplikowanych regałów wysokiego składowania. Modele półkowe, paletowe czy regały do garażu są proste w obsłudze, dlatego powinieneś sobie z nimi poradzić, jeśli dysponujesz odpowiednimi narzędziami i wolnym czasem.
Aby uniknąć błędów podczas tego zadania, trzymaj się instrukcji i zaleceń producenta. Zacznij od wypakowania wszystkich elementów i sprawdzenia, czy czegoś nie brakuje. Najpierw złóż podstawę, później zamontuj półki. Przed wyłożeniem towaru, upewnij się, że konstrukcja jest stabilna. Warto wspomnieć, że te same zasady montażu stosuje się również przy instalacji regałów do garażu w domowym zapleczu firmy.