Reklama

Wspominamy tych którzy odeszli

Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia
Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia

Święto Wszystkich Świętych to czas refleksji i wspomnień nad tymi, których już nie ma z nami. Szczególnie mocno wspominamy osoby, które śmierć zabrała niespodziewanie w ostatnich 12 miesiącach. Maciej Frankiewicz, Wojciech Szczęsny Kaczmarek czy Tomasz Wójtowicz - pożegnaliśmy w ostatnim czasie wiele ważnych postaci związanych z Poznaniem, które swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju nauki, kultury, sportu i sztuki nie tylko w Wielkopolsce ale całym kraju.

BENON MIŚKIEWICZ - profesor

20 listopada 2008 roku w wieku 78 lat zmarł Benon Miśkiewicz, polski historyk, rektor, polityk, minister. Od 1949 należał do PZPR. W 1970 roku uzyskał tytuł profesora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1972-1981 pełnił na tej uczelni funkcję rektora. Od 26 stycznia 1982 do 3 grudnia 1984 roku piastował stanowisko ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego, a następnie do 23 października 1987 minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządach: Wojciecha Jaruzelskiego i Zbigniewa Messnera.

"Pan Profesor był dla nas zawsze i pozostanie na zawsze wzorem godnym naśladowania.Młodszym kolegom Pan Profesor Miśkiewicz okazywał zawsze pomoc i dobre serce, wskazywał drogę, jaką mają podążać w naukowym życiu i inspirował do pracy badawczej.W osiągnięciach naukowych, jak i w stosunkach międzyludzkich, pozostanie dla nas wielkim wzorem godnym naśladowania(...)." - pracownicy Zakładu Historii Wojskowej IH UAM.

WINCENTY RÓŻAŃSKI - poeta

3 stycznia odszedł artysta - znany także jako Witek - związany z Poznaniem. Miał 70 lat. Urodzony 12 lipca 1938 roku w Mosinie poeta był przyjacielem Edwarda Stachury. Debiutował w 1963 roku na łamach Głosu Wielkopolskiego. Autor ponad 20 tomików. Jego wiersze zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański czy grecki.Różański był laureatem wielu nagród m.in. XII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, Medalu Młodej Sztuki. Ponadto został wyróżniony Odznaką Honorową m. Poznania, nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Różański uznawany jest przez wielu za jednego z najoryginalniejszych twórców, nigdy nie ulegającego prądom literackim, piszącego tak "jak się oddycha". W październiku zeszłego roku poeta obchodził w Bibliotece Raczyńskich swój wieczór "70 wierszy na 70-lecie". Ostatnim jego tomikiem są "Posrebrzane pola słów". Poeta zmarł nagle w swoim mieszkaniu.

JAROSŁAW MIANOWSKI - profesor

23 lutego w jednym z wrocławskich szpitali zmarł prof. Jarosław Mianowski. Znany poznański muzykolog zachorował na malarię. Jarosław Mianowski studia muzykologiczne ukończył na wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już w trakcie studiów podjął pracę w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu, rodzinnym mieście. Po uzyskaniu tytułu magistra zatrudnił się na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1992 roku przeniósł się do Poznania, gdzie zajął się pracą naukowo-dydaktyczną jako asystent równolegle w Katedrze Muzykologii przy UAM i na AM im. Ignacego Jana Paderewskiego. W tym roku uzyskał tytuł profesora. J. Mianowski był cenionym wykładowcą, uczestnikiem wielu konferencji naukowych, także tych zagranicznych. W swoim dorobku ma wiele publikacji, w tym dwie książki "Semantyka tonacji w niemieckich dziełach operowych XVIII-XIX wieku" oraz "Afekt w operach Mozarta i Rossiniego". Od 2001 roku objął funkcję konsultanta programowego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W latach dziewięćdziesiątych J. Mianowski był redaktorem miesięcznika płytowego "Klasyka", a w 2001 roku został redaktorem naczelnym czasopisma "Operomania", którego wydawcą jest Teatr Wielki w Poznaniu. Interesował się współczesną poezją, hiszpańskim kinem i egzotycznymi podróżami.Miał 42 lata.

"To był przede wszystkim fantastyczny człowiek, tryskający pozytywną energią, zawsze uśmiechnięty, pełen miłości i pasji do muzyki, wielki znawca opery. To przeogromna strata nie tylko dla poznańskiego środowiska muzycznego, ale przede wszystkim dla Polskiej Kultury"- napisał na naszym portalu jeden z forumowiczów.

WOJCIECH SZCZĘSNY KACZMAREK - prezydent Poznania

Były prezydent Poznania zmarł 26 maja br. po długiej i ciężkiej chorobie. Wojciech Szczęsny Kaczmarek był absolwentem i późniejszym wykładowcą na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 80. działacz "Solidarności". Piastował urząd prezydenta Poznania od roku 1990 do 1998. Współtwórca i pierwszy prezes restytuowanego po wojnie Związku Miast Polskich. W latach 2000-2003 konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Posiadał szereg różnorodnych odznaczeń. Za zasługi dla rozwijania stosunków polsko-francuskich odznaczony został przez prezydenta Republiki Francuskiej Jacquesa Chiraca najwyższym francuskim odznaczeniem - Orderem Kawalera Legii Honorowej (1997). Przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999) oraz postanowieniem z dnia 25 maja 2009 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako drugi, obok prof. Wiktora Degi, poznaniak otrzymał tytuł szlachecki św. Dionizego (1993), przyznawany od ponad 900 lat przez Kapitułę za działalność społeczną i charytatywną. Prezydent Republiki Węgierskiej Arpad Góncz odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej (1998). W dowód uznania Jego szczególnej roli w restytucji i kształtowaniu Związku, jako jedyny spośród laureatów medalu Związku Miast Polskich otrzymał go w postaci pozłacanej. W uznaniu zasług dla rozwijania samorządności oraz opieki nad kombatantami, Wielkopolski Związek Solidarności Polskich Kombatantów nadał mu Krzyż Zasługi "Semper Fidelis" (1997). Otrzymał także Złotą Odznakę Zasłużonego dla Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej (1993) oraz Złotą Odznakę Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Bez jego pracy Poznań nie byłby takim miastem, jakim jest dzisiaj - Danuta Wawrzynkiewicz, minister w kancelarii prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Miał 67 lat.

"Władzy w mieście się nie sprawuje, ale jest ona służbą dla dobra wspólnego" zwykł mówić Wojciech Szczęsny Kaczmarek.

MACIEJ FRANKIEWICZ - zastępca prezydenta Poznania

16 czerwca zmarł zastępca prezydenta Poznania Maciej Frankiewicz.Bezpośrednim powodem zgonu był zator tętnicy płucnej. Maciej Frankiewicz 19 maja spadł z konia podczas przejażdżki i został poturbowany. Na skutek wypadku Prezydent miał liczne obrażenia wewnętrzne oraz złamaną nogę. Zmarł w szpitalu w Śremie. Maciej Frankiewicz studiował na Politechnice Poznańskiej. W 1982 roku sam zgłosił się do obozu internowania w ramach solidarności z represjonowanymi. Był organizatorem wielu imprez sportowych, działaczem Solidarności Walczącej i Partii Wolności. W czerwcu 2007 otrzymał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w walce o niepodległość Polski i demokrację. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uwielbiał sport. Prowadził niezwykle aktywny tryb życia. Pływak, nurek i spadochroniarz, miłośnik koni i tradycji polskiej jazdy. Jako zapalony kawalerzysta uczestniczył w inscenizacjach upamiętniających kolejne rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jego pasją była również wspinaczka górska: był zdobywcą najwyższych szczytów Europy, Afryki i Ameryki Południowej. Współtworzył coroczny Poznański Maraton, czynnie w nim uczestnicząc. Ambasador akcji Polska Biega. Był zagorzałym i aktywnym kibicem Lecha Poznań - członkiem stowarzyszenia i wiceprezesem WKP Lech Poznań. Sprawując funkcję wiceprezydenta bardzo angażował się w sprawy oświaty, kultury i sportu. Za Jego kadencji powstało ponad 100 boisk przyszkolnych ze sztuczną nawierzchnią, kilka hal sportowych i basenów. Od 2007 był przewodniczącym zespołu "Poznań EURO 2012", który zajmuje się przygotowaniem miasta do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Dziś w Poznaniu mówi się, że gdyby nie on, nie byłoby Lecha Poznań. I Euro 2012 w stolicy Wielkopolski. Miał 50 lat.

"To postać nietuzinkowa. I pewnie niewiele osób wie, że był bardzo wrażliwym człowiekiem" - Ryszard Grobelny.

JAKUB DERECKI - sportowiec

4 sierpnia do wieczności odszedł Jakub Derecki. Zawodnik Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski zmarł w wyniku obrażeń poniesionych podczas wypadku, który miał miejsce w trakcie wyścigu. Kuba swoje pierwsze kroki na torze postawił w roku 2007 startując w pucharze GSX-R Cup. W kolejnym roku już w składzie Loctite Ceresit RT walczył w Pucharze Polski Rookie powyżej 600, zajmując świetne 5 miejsce w klasyfikacji generalnej. Sezon 2009 to starty w barwach DePRO Racing Team w Mistrzostwach Polski klasy Superstock 1000. Niedziela 9 sierpnia okazała się ostatnim startem Kuby. Na wyjściu pod mostek motocykl którym jechał uderzył z ogromną prędkością o stalową bandę, tuż obok stanowiska sędziów wirażowych. Nieprzytomny motocyklista w bardzo poważnym stanie przetransportowany został śmigłowcem do szpitala. Lekarzom nie udało się jednak uratować sportowca. W planach miał przejście do Superbike oraz wystartowanie w mistrzostwach Alpe Adria Cup. Miał 27 lat.

"Nikt nie spodziewał się, że metą niedzielnego wyścigu dla Kuby będzie ostatecznie niebo (...)"- Automobilklub Wielkopolski.

MACIEJ ZAWIEJA - radny

10 sierpnia, około godziny 5 nad ranem w koszalińskim szpitalu zmarł ciężko ranny Maciej Zawieja. 1 sierpnia na krajowej trasie nr 11 w okolicach Koszalina radny uległ poważnemu wypadkowi. Samochód osobowy zderzył się z autobusem. Na łuku drogi, kobieta kierująca samochodem, straciła panowanie nad kierownicą i zderzyła się z jadącym z Koszalina autobusem PKS. W samochodzie tym znajdowała się rodzina radnego. Jechali na wakacyjny wypoczynek. W wypadku, śmierć na miejscu poniosła żona radnego prowadząca pojazd oraz ich 8-miesięczne dziecko. Mimo że stan radnego powoli się stabilizował, 10 sierpnia o godzinie 4.50 serce Zawieji przestało bić. W 2006 r. został radnym z ramienia Platformy Obywatelskiej. Został wybrany w okręgu Grunwald. W Radzie Miasta pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Samorządowej. Zasiadał też w komisjach: Oświaty i Wychowania, Kultury Fizycznej i Sportu oraz w Komisji Rady Miasta Poznania ds. Reformy Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania. Miał niespełna 29 lat.

"Elokwentny, wybitny, pełen wiary w drugiego człowieka, niezwykle pracowity... kochający mąż i ojciec." - napisał na naszym portalu jeden z forumowiczów.

MARIUSZ KARLIŃSKI - prezenter Radia Merkury

W wieku 84 lat 11 sierpnia zmarł dr Mariusz Karliński, wykładowca Akademii Rolniczej w Poznaniu, znany Poznaniakom przede wszystkim jako prezenter pogody w Radiu Merkury. Choć urodził się w Warszawie, swoje życie związał z Poznaniem. Mariusz Karliński pochodził z rodziny przyrodników i społeczników. Po wojnie skończył studia na Uniwersytecie Poznańskim z tytułem inżyniera leśnika. Wykładał na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Zajmował się agrometeorologią, ale jego prawdziwą pasją była astrologia. Poznaniacy poznali go i pokochali dzięki Radiu Merkury, z którym M. Karliński współpracował przez wiele lat. Na antenie poznańskiego radia M. Karliński przedstawiał prognozę pogody, ale robił to w sposób niezwykle barwny. Swoje prognozy wzbogacał o refleksje o życiu i ludziach, a każdą kończył życzeniami zdrowia dla słuchaczy. Mariusz Karliński był autorem wielu publikacji z dziedziny agrometeorologii i astrologii. Prowadził badania statystyczne, łącząc obserwacje meteorologiczne i socjologiczne z astrologią. Jego prace pojawiały się w periodyku "Problemy astrologii". W 1991 ukazała się krótka rozprawa astrologiczna jego autorstwa "I co to z nami będzie?".

"Przyznaję - Pan Mariusz wyrobił we mnie nawyk codziennego sprawdzania prognoz... a wszystko zaczęło się od Jego - zawsze pogodnego i spokojnego głosu. To był stały punkt każdego poranka. Bo niby skąd mielibyśmy wiedzieć, żeby założyć ciepłą bieliznę (bo mróz siarczysty , albo nie spacerować z rękoma w kieszeniach (bo ślisko i można się wywrócić)... Ciepło biło z głośnika radia, kiedy mówił ... żal, smutek i pustka..." - napisał internauta na forum Radia Merkury.

PIOTR CZAJKA - muzyk

8 października odszedł Piotr Czajka, artysta, muzyk, przez 25 lat związany z orkiestrą FilharmoniiPoznańskiej.

"Niezwykle prawy człowiek, serdeczny kolega, sumienny, oddany sztuce pracownik" - tymi słowami żegnali P. Czajkę Dyrektor, zespoły i pracownicy Filharmonii Poznańskiej.

TOMASZ WOJTOWICZ - prezes zarządu Poznańskiego Stowarzyszenia Żużlowego

W dniu 13 października roku odszedł od nas Tomasz Wójtowicz, współtwórca sportu żużlowego w Poznaniu oraz Prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Żużlowego. Dzień wcześniej prezes poznańskich "Skorpionów" trafił do szpitala z podejrzeniem wylewu krwi do mózgu. W 2005 roku Wójtowicz był jednym z inicjatorów odrodzenia sportu żużlowego w Poznaniu. Po kilkunastu latach przerwy, w stolicy Wielkopolski powstał klub żużlowy - PSŻ Poznań, który po rocznych występach w drugiej lidze, awansował na zaplecze ekstraklasy. Wójtowicz od początku istnienia klubu był jego prezesem.Człowiek, dzięki któremu w tym pięknym mieście znów warczą motory.

"Był działaczem godnym szacunku, prawdziwym filarem poznańskiego speedwaya. Jego śmierć jest stratą nie tylko dla Poznania, to strata dla całego sportu żużlowego." Arkadiusz Rusiecki, prezes Startu Gniezno.

LESZEK NOWAK - profesor

We wtorek, 20 października zmarł polski filozof, logik i teoretyk prawa, pracownik naukowy poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - profesor Leszek Nowak. Miał 66 lat. Prof. Leszek Nowak urodził się w 1943 roku w Więckowicach. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Uczeń prof. Czesława Znamierowskiego, Jerzego Giedymina i Zygmunta Ziembińskiego. Był członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Od 1976 r. profesor nadzwyczajny z zakresu nauk filozoficznych (ówcześnie najmłodszy profesor w Polsce). Profesor zwyczajny od 1990 r. Członek-korespondent PAN. Założyciel (w 1975 r.) i redaktor naczelny Poznań Studies in the Philosophy of the Sciences and the Humanities. Zajmował się głównie metodologią nauk. Członek PZPR (1962-1980). Internowany w stanie wojennym (grudzień 1981 - grudzień 1982). Członek Solidarności od 1980 do 1995 roku. Profesor Nowak zmarł we wtorek 20 października w Poznaniu, po długiej i ciężkiej chorobie.

"Trudno zebrać słowa po tak szokującej, bolesnej wiadomości. Był jednym z największych polskich filozofów XX wieku ,a przy tym - niezwykle życzliwym dla wszystkich, otwartym Człowiekiem... I jeszcze tyle do zrobienia...Czy świadomość tego, że Jego odejście jest bolesne nie tylko dla Rodziny i Najbliższych może Im choć trochę pomóc? Może..." - Waldemar Czajkowski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
13.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro