Wielkie zainteresowanie konkursem na zagospodarowanie terenu z akademikiem w centrum Poznania
Zgłosiły się 62 pracownie.
- 62 pracownie architektoniczne są zainteresowane konkursem urbanistyczno-architektonicznym na budowę lub przebudowę domu studenckiego Jowita wraz z funkcjami towarzyszącymi. Ogłoszony przez poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, konkurs o charakterze studialno-realizacyjnym cieszy się rekordowym zainteresowaniem, przyciągając uwagę kilkudziesięciu pracowni i biur projektowych z Polski oraz Niemiec, Francji, Hiszpanii i Łotwy - informuje UAM.
W ramach trwającego konkursu odpowiedziano już na 23 wnioski i pytania od uczestników. Przed Sądem Konkursowym teraz zadanie polegające na wyborze 6 finalistów, którzy przejdą do drugiego etapu konkursu. Decyzja ma zapaść pod koniec czerwca.
- Uczestnicy drugiego etapu opracują uszczegółowione koncepcje architektoniczne oraz makiety, które zostaną wkomponowane w przygotowany wcześniej model otoczenia - dodaje uczelnia. - Pozwoli to na obiektywną ocenę zaproponowanych rozwiązań przestrzennych i wybór pracy, która najlepiej odpowiada na postawione przed konkurującymi zadanie - mówi Marek Sobczak, zastępca kanclerza UAM ds. technicznych.
Pracownia, która wygra, zostanie uhonorowana nagrodą finansową, ale także zostanie zaproszona do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej na podstawie pracy konkursowej oraz świadczenia nadzoru autorskiego. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrody finansowe.
Prace w ramach drugiego etapu będzie trzeba złożyć do 26 września. Następnie do pracy przystąpi jury. - Ocenie podlegać będą m.in. walory estetyczne i architektoniczno-urbanistyczne, ekonomia proponowanych rozwiązań projektowych, ale także sposób zapewnienia dostępności obiektów oraz zastosowanie rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych - mówi przewodniczący Sądu Konkursowego prof. inż. arch. Piotr Marciniak - znawca i badacz architektury polskiego modernizmu.
Zwycięzcę mamy poznać 17 października.
Najpopularniejsze komentarze