Reklama
Reklama

Poznański nauczyciel 15-tysięcznym faktycznym dawcą z bazy Fundacji DKMS

fot. Fundacja DKMS
fot. Fundacja DKMS

Adrian Kiedrowicz nie uważa się za bohatera.

- Każdego dnia 4 dawców z bazy Fundacji DKMS oddaje szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste dla osoby potrzebującej przeszczepienia. 26 maja jednym z nich jest Adrian Kiedrowicz - nauczyciel z Poznania, który zarejestrował się w 2023 roku. Dwa dni przed obchodami Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi oddaje krwiotwórcze komórki macierzyste dla swojego "bliźniaka genetycznego", zostając 15-tysięcznym dawcą faktycznym - podaje fundacja, która od lat zachęca ludzi do ratowania życia innym.

- Jako nauczyciel matematyki na co dzień mam do czynienia m.in. z rachunkiem prawdopodobieństwa, dlatego doskonale rozumiem, jak trudne jest znalezienie zgodnego dawcy szpiku dla osoby chorej. Ludzki genotyp ma aż 5 miliardów kombinacji! Cieszę się, że jestem bliźniaczo podobny pod kątem genetycznym do osoby, która tak bardzo obecnie potrzebuje pomocy - mówi Adrian Kiedrowicz.

Kiedrowicz od 2023 roku znajduje się w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS. Do zgłoszenia się do fundacji skłoniła go historia z rodziny - jego ciocia zachorowała na białaczkę. - Moja ciocia zachorowała na białaczkę w czasie pandemii. Wtedy to dla niej poszukiwano "bliźniaka genetycznego". Na szczęście się udało. Dzięki przeszczepowi szpiku od dawcy moja ciocia żyje, jest z nami. Pokonała chorobę i zaangażowała się społecznie w pomoc osobom zmagającym się z nowotworami krwi. To ona zainspirowała mnie do działania - podkreśla nauczyciel. - Dziś to ja mogę zrobić dla kogoś to, co ktoś kiedyś zrobił dla niej i całej naszej rodziny. Wszyscy moi bliscy byli zaskoczeni informacją o tym, że mogę zostać dawcą, ale jednocześnie bardzo dumni, gdy powiedziałem im, że się nie zawahałem.

Ciocia nauczyciela, Weronika Kałużna, jest wzruszona postawą swojego siostrzeńca. - Wzruszam się, bo w pewnym sensie idea dawstwa szpiku zatoczyła koło. Jeszcze chwilę temu to ja potrzebowałam pomocy. Doskonale wiem, co może czuć obecnie pacjent, który zdaje sobie sprawę z tego, że jego zdrowie i życie może zależeć od decyzji drugiego, nieznajomego człowieka. Nasza historia doskonale pokazuje, że idea dawstwa szpiku może dotyczyć każdego. My z Adrianem znamy ją z obu stron - z mojej perspektywy jako pacjentki, i perspektywy Adriana, jako dawcy. Chciałabym powiedzieć wszystkim dawcom zarówno potencjalnym, jak i faktycznym, że jako biorczyni bardzo dziękuję za to, że są. Dzięki ich gotowości do pomocy i decyzji o donacji możemy żyć, wrócić do swoich rodzin i zacząć drugie życie - zauważa.

To w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu odbyło się w poniedziałek pobranie cennego materiału od Adriana. W tej placówce dotąd odbyło się 1378 donacji od dawców z Fundacji DKMS. Jak zostać dawcą? Wystarczy spełnić dwa warunki - być w wieku od 18 do 55 lat i być osobą zdrową. Jeśli spełniamy warunki, możemy zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny ze strony www.dkms.pl.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
7.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro